Chloupky po celém těle

Už od mala mám problém s ochlupením po doslova celém těle (krk, ramena, záda, bříško, zadeček). Chloupky jsou tmavé a kromě obvyklých partií docela jemné. Silnější chloupky mi rostou kolem prsních dvorců a v "pásku" na břiše. Přesto jsem si už dříve nemohla nevšimnout, že takové ochlupení není normální. V poslední době mne trápí zejména velmi viditelné chloupky pod ušima, nosím kvůli tomu rozpuštěné vlasy, abych je zakryla. Ačkoliv se opaluji dobře, chloupky odmítají zesvětlat a to i na rukou. Všichni mě ujišťují, že jsou to prostě zděděné geny po otci, ale nemohlo by to být něco zdravotního? O problémech se štítnou žlázou nevím, u nás v rodině nikdy nebyly. Od patnácti let užívám HA, ale na chloupky to nemá vliv, měla jsem je už předtím. Začínám být už docela zoufalá, jistě chápete, že epilace celého těla by byla finančně neúnosná. Existuje na to nějaká finančně nízká léčba, popřípadě nějaké vyšetření?

Odpověď odborníka:

Tento jemný druh chloupků bývá opravdu genetického rázu. Ochlupení spojené s hormonálními nemocemi bývá tvrdé a tmavé - kvalitou podobné jako v podpaží a oblasti genitálu. Kromě této kvality je ještě typické svým výskytem v typicky mužských oblastech. Posílám odkaz na stránku, kde je patrné, o které oblasti se jedná.
https://www.inkling.com/read/washington-manual-endocrinology-subspecialty-consult-mcgill-3e/chapter-18/figure-18-1
Pokud ochlupení změní charakter, resp. se zhorší, obvykle indikujeme endokrinologické vyšetření (krevní odběry). Léčba v případě hormonální etiologie je pak hormonální, resp. doporučujeme laserovou depilaci (alespoň vybraných oblastí).
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: