Cholesterol

Již v 9 letech mi byl zjištěn zvýšený cholesterol. Pravděpodobně geny po otci. V dospělosti jsem užívala léky na snížení. Během dvou těhotenství a kojení jsem léčbu přerušila. Na podzim jsem šla opět na krev a byl mi zjištěn cholesterol 7,2 (i přesto, že zdravě jím a žiji). S lékařkou jsem se dohodla, že zkusím ještě tuky omezit a teď na jaře jsem měla 6,2, což stále nestačí. Lékařka mi nakonec předepsala Torvacard Neo. Když jsem si přečetla možné nežádoucí účinky, obávám se, jestli mě tenhle lék nebude pomalu zabíjet nějak jinak. Chtěla jsem se zeptat, jestli není nějaký šetrnější a přírodní způsob, jak hladinu cholesterolu účinně snížit. Děkuji.

Odpověď odborníka:

Stanislavo
Vzhledem k hodnotám cholesterolu, které jste měla a k jeho zvýšení již v dětském věku se může jednat o tzv familiární hypercholesterolemii, což je geneticky podmíněná choroba, bylo by proto vhodné zamyslet se s praktickou lékařkou nad celkovou zátěží v rodině, zhodnotit i další cholesterolové frakce LDL, HDL, TAG a v případě podezření na tuto chorobu konzultovat některou ambulanci zabývající se poruchami cholesterolu.
Léky bych prozatím užíval dle ordinace, nežádoucí účinky se občas mohou objevit, ale jsou poměrně málo časté a pokud se pravidelně kontrolují laboratorní parametry, je riziko naprosto minimální.
Ve stravě se zaměřte určitě na ryby, avokádo, omega 3 a 6 kyseliny a hlavně na jejich správný poměr, hodně sportujte, zhubněte a jezte střídmě.
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: