Cholesterol

Prosím o radu. Můj muž (39 let, 66 kg) má tyto výsledky z rozboru krve. HDL cholesterol 1,94 LDL cholesterol 3,86, ALT 1,43, Hematokrit 0,502, Neutrofily 44,2%, jinak vše v normě. Prosím o odpověď, jestli tyto výsledky nějak společně souvisí. Muž se neléčí, je zdráv a nebere žádné léky. Děkuji, Petra Pechová.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Petro. Jediné, co je na výsledcích Vašeho manžela znepokující, je hladina cholesterolu - HDL cholesterol ( ten dobrý, pro tělo potřebný) je nízký. A naopak - LDL cholesterol ( tučný, zodpovědný za ucpávání cév) je v krvi Vašeho manžela zvýšený. Jeho praktický lékař mu nejspíš doporučí změnu jídelníčku; měl by volit potraviny s nízkým obsahem tuků, s vysokým obsahem omega-3- mastných kyselin ( ryby, rostlinné másla jako Flora, Rama, olivový olej). Střídmost v pití alkoholu taky pomáhá normalizovat lipidové spektrum. ALT- tedy alalanintransamináza je jaterní enzzm, kterého vyšší hladina v krvi poukazuje na poškození jater (steatóza jater, cirhóza jater, infekční virové záněty jater = žloutenky a pod). V případě Vašeho manžela je ALT zvýšené jen lehce nad normu - pokud jsou jiné jaterní enzymy v normě ( AST, GMT ), pak nejde o nic Vážneho a posatčí kontrola odběru s odstupem času event. doplnění o ultrazvukové vyšetření jater. Vyšší hematokrit značí, že má Váš manžel v krvi hodně červených krvinek, což není na závadu; podstatné je, aby dodržoval dostatečný pitný režim.

MUDr. Michaela Bobelová
MUDr. Michaela Bobelová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Dialyzační a nefrologické centrum při NsP Havířov

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
HDL má pán v pořádku | Od: František Flos | 3.12.2015 16:31
HDL 1,94 je krásný výsledek - norma je 0,91 až 2,05. I když je LDL lehce nad normu (3,40) má pán poměr celkový cholesterol/HDL 0,33 což je hodně dobré (za dobrý se považuje poměr nad 0,24)
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: