Cholesterol

Chci se zeptat na vysoký cholesterol. Je mi 31 let a již asi 8 let mám zvýšenou hladinu cholesterolu. Poslední 3 roky 6,2. Přitom se stravuji velmi zdravě, aktivně sportuji, alkohol piju vyjímečně, nekouřím. Vyšší cholesterol mám zřejmě dědičně po matce, která již na to užívá léky (bez nich má hladinu kolem 8). Dá se s tím v mém případě něco dělat aniž bych musela brát léky? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Jak sama píšete vaše onemocnění je pravděpodobně dědičné, tedy vás s největší pravděpodobností v budoucnu užívání léků na snížení hladiny cholesterolu čeká. Důležité je také rozlišit tzv. hodný a zlý cholesterol, máme zde na mysli ten zlý. Svou životosprávou však můžete období bez léků velmi prodloužit, důležité jsou dietní opatření a pohybová aktivita, jak již ostatně víte a praktikujete, pokračujte tak i nadále. Dobré účinky na snížení hladiny cholesterolu, studiemi prokázané, má i Flóra pro activ. Tedy pokračujte dále ve zdravé životoprávě, třeba jen díky ní ještě léky neužíváte.
Hodný cholesterol zvyšují nenasycené mastné kyseliny (např. v rybách), hodný cholesterol chrání vaše cévy před tím zlým. Přeji dlouhé roky bez léků

MUDr. Lenka Rychlovská
MUDr. Lenka Rychlovská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Interní oddělení Svitavy

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: