Chřipka versus nachlazení

Chtěl bych se zeptat na rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. Už 2 dny mě škrábě v krku, když delší dobu nemluvím a pak chci, tak chraptím, mám pocit neustálých hlenů v krku. Jakoby trochu divné pocit v břiše, jakoby žaludeční nevolnost, ale jen mírnou, nezvracím, neprůjmuji, ale mám občas slabounké krátkodobé křeče v břiše. A občas prostě odkrkávám jakoby vzduch. Nyní na konci druhého dne co se cítím divně mi stoupá teplota na 37,1 možná ještě stoupne. Nemám rýmu ani ucpaný nos. Pocit horkého čela, unavenějších očí. Nejvýraznější pocit je to škrábání v krku a asi ta mírně zvýšená teplota. Trpím crohnovou chorobou, s tou to asi nemá nic společného, že? Měl bych ale projistotu držet pár dní větší dietu? A jedná se v mém případě spíše o chřipku, střevní chřipku nebo o nachlazení? Popř, jaký režim bych měl ted doržovat. Děkuji

Odpověď odborníka:

Obecně lze říci, že nachlazení má pouze mírné příznaky. Může být únava, bolest svalů a kloubů, teploty kolem 37-38°C, mírný kašel, škrábání v krku, bolest hlavy, rýma.... U chřipky naopak jsou příznaky velmi prudké, horečka je kolem 39-40°C, bolest hlavy je výrazná, kašel vyčerpávající, únava výrazná, člověk není schopen ničeho, jen ležet. Rekonvalescence je dlouhá, až týdny a mohou být závažné komplikace.
Ve vašem případě jde spíše o nachlazení, resp. nějaký virový infekt. Podle toho, co popisujete máte příznaky spíše pro horní cesty dýchací, avšak pro viry je typické, že působí takzvaně stěhovavé obtíže, jeden den může být rýma, druhý den bolesti v krku, třetí den zlobí spíše žaludek a může být i průjem. Laicky se tomu říká střevní chřipka. S Crohnovou chorobou tento stav nejspíše nemá nic společného. Avšak samozřejmě díky této chorobě budete na střevní obtíže vždy náchylnější. Pokud na pár dní trávicímu traktu odlehčíte, jistě to je vhodné, imunitní systém se potřebuje soustředit na boj s infekcí. Co se týče rad k režimu, tak spíše klidový režim, nepřetěžovat se, dostatečný odpočinek a spánek, pravidelná strava, dostatek tekutin a vit. C. Co se týče diety, tak spíše šetřící, to co máte ozkoušené, po čem Vám není zle.
S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

kpt. MUDr. Denisa Gottvaldová
kpt. MUDr. Denisa Gottvaldová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Centrum ambulantní zdravotní péče, ÚVN-VFN Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: