Ct páteře

Dobrý den, můžete mi prosím přeložit, co znamená zpráva z CT. Moc tomu nerozumím. Kyfot. postavení C3-7, plot. v normě, navalitý přední dolní roh C6, megastransverus C7 v pravo o 4mm, v levo o 2mm. výrazně oplošt. Th kyfosa,"S" skol. dolní pol. Th useku, plt. v normě, spondylot. lemy taktéž v dolní pol. TH useku. Jinak mám stále velké bolesti zad. Je to vyšetření v pořádku nebo se mám něčeho obávat? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Přepsaná zpráva vypadá vzhledem ke zkratkám dost komicky. Bát se nemusíte, uvedené změny se nazývají degenerativní a většinou jsou získány věkem, chronickým přetěžováním a podobně. "Kyfot. postavení C3-7" = postavení třetího až sedmého krčního obratle, tedy celé krční páteře, je v jakoby lehkém předklonu i při neutrální poloze. Může být známkou ulevování bolesti nebo vadného držení těla.
"plot v normě" a stejně i "plt. v normě" = meziobratlové ploténky v normě
"navalitý přední dolní roh C6" nic takového neexistuje, zjřejmě znamená lehké zvětšení dolního předního okraje obratlového těla C6. Běžná změna, nemusí znamenat nic.
"megatransversus C7" = výběžek obratle C7 doprava je větší než běžně. Změna, která může být i vrozeně, neznamená nic vážného, lehká odchylka od normy
"výrazně oplošť. Th kyfosa, S skol. dolní pol. Th úseku, spondylot. lemy ..." = hrudní (Th - thorax, hrudník) páteř je běžně "prohnutá" dozadu při pohledu ze strany. Při skolióze, zde uvedeno S skol., což by mělo být esovitá skolioza (to je normální, křivka skoliozy je kompenzována druhostranně, takže je skoro vždy esovitá), tedy při skolióze je zakřivení páteře dozadu oploštělé téměř vždy. A ty "lemy" asi mají popisovat zbytnělé okraje obratlových těl, které takto reagují na polohu ve skolióze.
Vaše obtíže mohou souviset s popsaným stavem páteře. Krční křivka kompenzuje nedostatky hrudní krajiny a to celé může vést ke svalovým bolestem krční i hrudní krajiny. Doporučuji Vám konzultovat neurologa a při normálním nálezu na míše a míšních kořenech je vhodná rehabilitace k posílení svalového korzetu trupu a šíje.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Duomox 1000 Chtěl bych se zeptat jestli když beru antibiotika Duomox 1000, tak...
  • Chylozní sérum Byla jsem darovat krev a z transfuzní stanice mi přišel dopis...
  • Mycoplasma pneumoniae Asi tak měsíc jsem marodil, než mi zjistili mycoplasma...
  • Bílý povlak na jazyku Na sliznici v ústní dutině a i na jazyku mám bílý...
  • Krev v hlenu z krku Je mi 26let, nekuřák. Už dva měsíce mě poboliva v krku a...
  • Bulka v prsu Mám se bát, když je bulka v prsu citlivá a již dva měsíce nemizí...
 
Naposledy čtené: