D-dimery

Chtěla bych se zeptat, v polovině Března mi byla odebírána krev na D-dimery kvůli bolesti nohy výsledek byl 0,365 a v Červnu mi byl dělán opět kvůli noze test na D-dimery s výsledkem 0,388 tudíž je o něco vyšší je prosím tato složka krve pohyblivá, mám totiž strach aby se to pořád nezvedalo a nezvedalo byl mi dělán i UZ žil vše vpořádku. Měla bych si zajít po nějakém čase na kontrolní odběr na ty D-dimery, dá se to uhradit i jako samoplátce? Jinak se tedy léčím s vysokým krevním tlakem beru Toluru 40mg 1x, Concor 2,5mg 1x, a Moxostad 0,3mg 1x večer, dále na cholesterol obden sorvastu 10mg, na deprese Arketis 20mg 2xdenně a na žaludek Nolplazu 20mg 1xdenně. Dále docházím na internu se steatofibrozou jater všechny krevní testy v Květnu na interně byli dobré, na ochranu jater sem si koupila silimarin a jaterní čaj a dodržuji dietní režim a více pohybu, přísnou abstinenci a přestala sem i kouřit. Děkuji za vaši odpověd Bejdáková D.

Odpověď odborníka:

D dimery bývají zvýšené u akutních žilních tromboz, u plicní embolie, mohou být i zvýšené u zánětl. procesů, autoimunitních onemocnění, u nádorů, stavy po úrazech, po operacích, u nemocí jater.
Pokud ultrazvuk dolních končetin byl v pořádku, pak troboflebitidu dolních končetin nemáte.
Výsledek testu se považuje za negat pokud je koncentrace nižší než 0,25 mg/L nebo 0,5 mg/L FEU-tyto hraniční hodnoty může upravit sama laboratoř.

MUDr. Alena Malíková
MUDr. Alena Malíková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ambulance praktického lékaře, A- Medicos, s.r.o., Zlín

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: