Dávka při ct hrudník - břicho

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou dávku záření asi obdrží člověk při CT hrudník-břicho ,1x s po vypití kontrastu , 2x po žilně podaném kontrastu - stalo se mi totiž to co jedné dotazující- kontrast mi netekl do žíl, ale do svalu, tak jsem dostala novou dávku a Ct se opakovalo- paní doktorka odpovídala, že se není třeba obávat, ale zajímala by mě dávka záření na průměrném Ct přístroji (Philips 6 slin). Moc děkuji za odpověď a přeji hezký víkend.Hana

Odpověď odborníka:

Dobrý den, CT vyšetření je diagnostická metoda využívající rentgenové (ionizační) záření. Obdržené dávky ionizačního záření jsou poměrně vysoké, proto je nutné, aby odesílající lékař řádně zvážil indikaci k tomuto vyšetření tak, aby diagnostický přínos vyšetření převažoval nad jeho radiačním rizikem. Předpokládám, že tak učinila i vyšetřující lékařka.

MUDr. Miroslava Frčková
MUDr. Miroslava Frčková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
davky CT -zareni | Od: Vladimir Kramar | 7.4.2012 13:09
podle zahraničních lékařských pramenů se jedná o dávku průměrně 6-10msV na jeden sken. Vy máte 3 skeny. Tedy počítejme 3*10mSv = 30 mSV- to je asi 1000 snímků hrudi běžného rentgenu.Nejaká zátěž to je ,ale z přírodního zdroje máte až 2 mSV za rok.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: