Dávkování léků po odstranění šž

Paní doktorko, ráda bych Vás touto cestou požádala o Váš názor na dávku léků po odstranění štítné žlázy. Před rokem mi z důvodu Graves-Basedovy choroby a tyreotoxikozy byla ŠŽ úplně odstraněna (celá). Před operací jsem na hypertyreozu užívala Thyrozol 10 3x1 a Euthyrox 75 1x1 plus Trimepranol na úpravu srdeční aktivity. Po operaci a odstranění ŠŽ mi byl endokrinologem předepsán již pouze Euthyrox 100 1x1tbl. na cca 3 měsíce a cítila jsem se výborně. V březnu letošního roku mi endokrinolog dávku snížil na Euthyrox 88 1x1tbl. a začaly se objevovat potíže jako bušení srdce, přibývání váhy, ospalost, únava, zácpa a také anémie, na kterou jsem nikdy dříve netrpěla. Byl mi tedy předepsán Aktiferrin a byla jsem objednána k prohlídce za půl roku (zaří 2013). Na této prohlídce byla již anémie sice v pořádku, ale ostatní příznaky trvají dosud. Docházení na toaletu k vyprázdnění je čím dál horší, únava a spavost už dosahuje skoro extrému (jsem schopná spát i 16hodin denně), občasné bušení srdce se objevuje téměř každý den nejčastěji když náhodou vyhladovím a jím později než obvykle, přírůstek váhy mám od března již 11kg. :-( Lékař mi na zářijové prohlídce dávku Euthyroxu opět snížil a předepsal mi Euthyrox 75 1x1tbl. denně. Mám strach, že se můj zdravotní stav ještě zhorší a proto bych Vás ráda požádala o názor, zda je toto dávkování léků podle Vás optimální?? Resp. jaká bývá obvyklá dávka léků s obsahem hormonů ŠŽ po úplném odstranění žlázy??? Předem děkuji moc. Markéta

Odpověď odborníka:

Dávkování substituce je velice individuální, řídí se podle laboratorních výsledků (samozřejmě, snažíme se se brát v úvahu i potíže nemocného, byť u onemocnění štítné žlázy jsou potíže často natolik nespecifické, že nemusí se štítnou žlázou vůbec souviset).
Nicméně, po úplném odstranění štítné žlázy, pokud nedochází k jejímu opětovnému dorůstání, je substituce nejčastěji kolem 100 ug denně.
Přeji pohodové svátky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: