Divertikly

Při kolonoskopickém vyšetření střeva ( z důvodu KRC v rodině) mi byly zjištěny mnohočetné divertikly s klidnými ústími v sigmoideu. Dle lékaře je tento nález důsledkem nedostatku vlákniny ve stravě a celkově nesprávné životosprávy. Já se však již 15 let stravuji zdravě - denně cca 700g ovoce a zeleniny, maso jen občas a libové, žádná tučná nebo smažená jídla, žádné uzeniny, dostatek vody a zeleného čaje, nekouřím, nepiji alkohol, nemám nadváhu. Toto jsem lékaři sdělila, zřejmě mi však nevěřil. Doporučil mi "změnu" stravovacích návyků - výčet odpovídá přesně stylu, který již dlouhodobě dodržuji. Můj dotaz tedy zní - existuje ještě jiná možná příčina vzniku divertiklů a tedy i možnost, jak mohu ovlivnit tento zdravotní problém? Ještě doplním, že jsem prodělala levostrannou ovarektomii z důvodu cysty a dále mám rozsáhlá ložiska endometriózy v celé dutině břišní.

Odpověď odborníka:

Dobrý den,existence divertiklů je v populaci velmi častá,může jít o zcela náhodný nález u lidí,kterým nepůsobí žádné obtíže.Pravděpodobně jde o vrozenou tendenci st ěny střeva v učitých oblastech reagovat zvýšenou poddajností na nápň.Nejde tedy nutně o Vaši chybu!Péče o vhodnou životosprávu je doporučením,které má pomoci zabránit vzniku komplikací-zánětů v divertiklech apod.

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+18 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Divertikly a laktobacily | Od: Veronika | 24.1.2016 09:09
Dobrý den, slyšela jsem, že v případě zjištění divertiklů je vhodné užívat laktobacily. Prosím, jde o jakékoliv nebo je potřeba užívat nějaké konkrétní (neptám se na výrobce apod.). A jak často. Moc děkuji
reagovat
re:Divertikly a laktobacily | Od: uLékaře.cz | 26.1.2016 09:06
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Avšak aby Vám lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás, abyste dotaz
zkopíroval a vložil jej přímo do poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz/poradna-
rozcestnik.
V poradně se Vám bude lékař věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše bude v pořádku.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: