Dlouhodobá únava

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat dál a jaké další vyšetření podstoupit. Již několik let jsem stále unavená a poslední měsíce je to čím dál horší, přitom nevykonávám žádnou namáhavou činnost. Dřív jsem každý den cvičila a jezdila na rotopedu, ale poslední měsíce už mně i pár minut cvičení unaví tak, jak dřív hodina a na nějaké kolo nebo výlety už nemám sílu vůbec. Z postele vstanu jen kvůli tomu, že mně k tomu nutí povinnosti, ale až mám volno, tak jen posedávám doma nebo na dvoře a na nějaké jiné aktivity se už vůbec nezmůžu. Nepomáhá, ani když se pořádně vyspím, ani když jsem měla dlouhodobou dovolenou. Mám 30 let, jsem svobodná, bezdětná, štíhlá, administrativní pracovnice. Praktická lékařka mně udělala krevní vyšetření, ale je vše v normě. Byla jsem i na EKG a ultrazvuku srdce, ale také v pořádku. Jaké další vyšetření by jste mi doporučovali podstoupit, aby se zjistila příčina, proč jsem tak unavená a mohlo se s tím něco dělat? Lékařka radí přibrat, ale zatím se mně to nedaří - mám 165 cm a 40 kg, ale nikdy jsem neměla víc než 45 kg, ani v dobách, kdy jsem unavená nebývala. Dietu nedržím, snažím se stravovat zdravě, štíhlost máme v rodině. Už několik let mám taky stále zvýšenou teplotu cca 37,2 C, ale to je podle lékařky normální, že to tak někteří lidi mívají. Často se potím i při sebemenší námaze nebo psychickém rozrušení, ale štítná žláza je prý v pořádku podle krevních rozborů. Doplňky stravy mně pomůžou s tím, že nejsem tak často nemocná, jak jsem bývala dřív, ale s únavou mně nepomohly. Máte pro mně nějakou radu, jaké vyšetření dál podstoupit nebo k jakému lékaři zajít? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, kromě již vyšetřeného mě hlavně v souvislosti s obtížemi v názkou hmotností (nejde Vám přibrat..) napadlo parazitární nebo jiné infekční onemocnění. Vyšetřila bych břišní orgány (ultrazvuk břicha), provedla vyšetření výtěru stolice, protilátky proti borreliím možná, možná RTG hrudníku (stav plic? jste i zadýchaná, nebo jen bez síly?) a kdyby se pořád nenašla příčina, hledala bych dál - v úvahu připadá imunologický problém, celiakie, deprese (k té ale nepatří zvýšená teplota), cukrovka, plicní onemocnění včetně tuberkulózy.. Také bych podrobně prohmatala mízní uzliny - zvětšené mohou signalizovat problém v dané oblasti. Kdyby se pořád nic nenašlo, i gynekologicvké vyšetření s dotazem na únavu jako doprovod gynekologického onemocnění bych doplnila. Z krve lze také vyšetřit, zejména kdyby Vás bolely klouby apod., kdyby byly otoky, jiné divné obtíže, různá revmatologické a autoimunitní onemocnění.. Přeji Vám, aby se příčinu podařilo najít a Vy abyste opět získala síly.

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Dlouhodobá unava | Od: Luboš | 15.4.2011 10:07
Dobry den, dovolil bych si poradit tradicni cinskou medicinu. Leci či poradí komplexně, nebot kolikrat nejde odddelit telo a duši. Mám s ní dobré zkusenosti před 5 lety, kdy mi bylo několik měsicu soufl od zaludku. Byl jsem na gastroskopii, kde mi zjistili mozne budouci nabehy na vředy. Klasický Mudr., jenž lecil i cinskou medicinou, mi dal nejdrive schizandru, pak nejake bylinky, jež jsem varil kazde rano, pak mi pridaů nejake kuličky, pak jsem je zase zrusili. Mel jsem dle nej oslabenou funkci zaludku. Po asi 3 meiscich se to vyrazne zlespilo a po asi 1/2 roce bych rek,ze to bylo OK. Od te doby jsem v pohodě, co se týká zaživani. U tohoto doktora jsem stravil pri pocatecnim hovoru asi hodku a pak jsem jeste vyplnoval doma obsahly dotaznik. Clovek se tomu musi chvili venovovat i verit - cinska medicina funguje asi 2000 let proverene. Nemuzeme cekat zazraky do tydne ci do mesice. Normalni doktoři se mnou byli hotovi tak za 15 min. a celkem nic nezjistili, ani an RTG, sonu bricha...
Drzim palce,at je Vam lepe.
Luboš
reagovat
re:Dlouhodobá unava | Od: David | 23.11.2012 10:17
Dobrý den,
trápím se s obdobnými
potížemi již 7 let a příznaky
jako je zvýšená teplota 37,3
stupně je u mne normální
po celou dobu, alespon dle
průběžných měřeních. I
dnes mám tuto teplotu.
Většina lékařů se mi svým
způsobem směje, že jsem
unavený a nechci Vám
popisovat další útrapy co
právě prožívám. Přišel jsem
před nedávnou dobou na to
že mé příznaky včetně
svalové slabosti, bolení
kloubů, svalů u kosti,
totálního fyzického i
psychického vyčerpání,
malátnost po psychické či
fyzické zátěži, neustálá
zvýšená teplota odpovídá
diagnoze do roku 1993
Chromický únavový
syndrom. Poté co jsem si o
této nemoci přečetl,
nechávám se nyní vyšetřit
na neurologii - spánkové
centrum. Bohužel v
současné době s touto
nemocí ?není? většina
neurologů seznámena,
natož aby jste něco
podobného chtěla po
obvodní (všeobecné)
lékařce. Doporučuji tedy
vyzkoušet tu neurologii, já
jsem objednán přímo do
spánkového centra
neurologie a předpokládám,
že se už konečně začne
moje situace řešit.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: