Heterozygot pro mutaci v genu pro protrombin

dobrý den asi před půl rokem jsem si chtěla zařídit antikoncepci, proto mi dělali odběry krve, které následně odeslali na genetiku a odtamtud mi přišel výsledek, že jsem již zmiňovaný heterozygot pro mutaci v genu pro protrombin. Prý to znamená, že mám asi 3-6krát vyšší riziko trombofilie. Jenže nikdo mi přesně nevysvětlil jestli se mám něčeho obávat či nikoliv. Já se docela bojím, protože se na toto v naší rodině docela trpí, tuhle mutaci mám po otci a již na to zemřel bratr mé babičky. Zcela nečekaně. Děkuji předem za odpověd

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Veroniko! Znamená to, že Vaše krev má mnohem vyšší (3-6x) snahu se srazit a vytvořit krevní sraženinu (koagulum) nežli u jiných lidí. Proto byste se měla jistých aktivit vyvarovat. Co a jak můžete jako prevenci dělat/provozovat Vám sdělí na genetice, nebo by to mohl udělat obvodní lékař. Doporučuji Vám, abyste žila zdravě, nebyla tlustá, nebrala HAK a nekouřila. Pak je riziko trombofilních příhod zanedbatelné. (i když stále 3-6x vyšší než v běžné populaci. (když 6x násobíte 0,001, je výsledek stále malý)

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
heterozygot v genu protrombin | Od: Veronika | 10.1.2010 01:55
Ahoj Veroniko,
už rok a pul jsem po embolii plic. Když jsem ležela ve špitále tak mi taky dělali genetický testy. Zjistili mi to samé. Měla jsem to od HAK kterou jsem brala teprve ti měsíce. Moje gynekoložka zanedbala vyšetření a já jsem málem zemřela. Když jsem se dostala do nemocnice tak mi s velkou radostí oznámili že to přežiju ale kdyby se na to v tu chvíli nepřišlo tak ještě bych maximálně týden žila. V tu dobu jsem měla sto chutí zažalovat jak mojí obvodní lékařku tak i pohotovost ze který mě vyhodili když jsem se nemohla ani nadechnou. Nepřála bych ti tohle prožít opravdu to není příjemný. Hlavně nebuď hloupá a neber HAK a hlavně nekuř. Já jsem bohužel vydržela akorat dva měsíce nekouřit po embolii. A kouřím do teď. Po embolii jsem díky zanedbání měla poškozený plíce a jak to je teď to nevim. I přes to kouření se mi snad trochu zpravili. Ať se ti vede mnohem líp než mě.

Ahoj
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: