Hlasivky, zpěv

Dobrý den. Tak zkouším ještě tady, jako poslední možnost, protože už si nevím rady. Jde o to, že zpívám, a nedokážu zpívat déle jak hodinu zdravým hlasem. Moje profesorka mě ujistila, že v pěvecké technice problém není. Takže abych to nějak objasnil - hlas mi po chvilce zpěvu začne dělat divné věci, začne se jak kdyby vytrácet barva, hlas ja takový zahuhlanější a zahuhlanější... Pak příjde na to, že to začne jemně chraptit, v případě že s tímto chrapotem zpívám dál, chrapot se zvětšuje a zvětšuje, až při rovném tonu si ten hlas dělá uplně co chce, přeskakuje, chraptí a tak. Navštívil jsem už několik foniatrií. Na první mi řekli, že je všechno v pořádku. Šel jsem k jiné foniatričce do jiného města, ta mi oznámila, že mám ty hlasivky mírně zarudlé, a že má dá prášky. Ty jsem užíval, šel jsem na kontrolu, a prej je všechno v pohodě. No samozřejmě nebylo. Už jsem toho měl opravdu dost, objednal jsem se do Brna na foniatrii, kde na to měli takové ty počítače. No konečně jsem byl šťastný, že mi zjistili, co mi je. Paní doktorka mi řekla, že mám na halsivkách hlen, a když pak zpívám, tak se ty hlasivky přes ten hlen špatně sepínají, a to způsobuje rychlou únavu hlasu. Poslala mě na výtěry, našel se tam nějaký bacil, tak mi dala paní doktorka antibiotika, jmenovalo se to Klacid. Řekla mi, že si mám po dobrání antibiotik udělat výtěry znovu a v případě, že už tam nic nebude, je to ok a hlen se tam tvořit nebude. Je pravda, že hlas se nepatrně zlepšil, ale stejně je to skoro pořád stejné. Zajímavé ale je, že hlas se mi velice rychle obnovuje, na druhý den je hlas v pořádku, dokud zase chvilku nezpívám. Jinak prostě stále se mi při zpěvu dostává hlen do krku, ale ne nějak násilně. Už nevím co mám dělat, projezdil jsem kvůli tomu už strašně moc peněz a už jsem zoufalej. Teď jsem si koupil koloidní stříbro, které už pár dní užívám, viděl jsem na to velmi kladné ohlasy. Ale pokud to nezabere tak už fakt nevím. Chci se zeptat, jestli vás něco nenapadá. Potřebuju se toho problému už zbavit, už rok se to vleče. Budu rád za každý tip - děkuji mockrát.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, po přečtení Vašeho dotazu mě napadá, odkud se na hlasivkách bere ten hlen? Zkuste sledovat, zda náhodou netrpíte rýmou, i tzv. zadní, kdy hlen stéká dolů do krku - pacient to cítí tak, že má více nebo méně ucpaný nos, ale nenutí ho nic smrkat, zato má potřebu polykat hleny z krku. Na to pomáhá užívat léky na ředění hlenu/na vykašlávání - ambroxol (Bromhexin, Ambrobene..) nebo acetylcystein (ACC Long, Solmucol). Důležité je vždy léčit rýmu, aby se omezil vznik komplikací, mezi něž patří i zahlenění krku. Hlen v krku může vznikat také v souvislosti s alergií (máte alergii?..) nebo při mechanickém dráždění sliznice. Co se týká techniky zpěvu, není nikdy od věci zkusit jinou techniku, i když učitel tvrdí, že ta jeho je perfektní. Perfektní pěvecká technika nemusí vyhovovat danému žákovi a je pro něj perfektní jiná technika - někdo bez problémů zvládne silové zpívání, někdo po půlhodině takového zpívání ochraptí, a chyba techniky to není, je to individuální reakce na techniku zpěvu. (to je ovšem potřeba vyzkoušet, pokud je to s ohledem na druh hudby, jakou zpíváte, možné). Ještě při zpívání může velmi pomoci dělat častěji přestávky a v nich svlažit hrdlo, aby Vám zkrátka nevysychalo v krku a nebyla sliznice drážděna "suchem". Poslední věc - nepíšete, jestli jste kuřák nebo ne, Samozřejmě hlasu nesvědčí kouření a může se podílet na zvýšené hlasové únavě/tvorbě hlenu.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Hlasivky - hleny | Od: Josef | 18.12.2013 13:10
Dobrý den ! Mám naprosto stejný problém jako p. Jiří a bojuji s ním minimálně 2 roky. Kdybych se mohl podělit s panem Jiřím o zkušenosti ,bylo by to určitě fajn. Zpěvem se neživím, takže to není takový průšvih. Kontakt na Jiřího by bodnul.
Mám za sebou fonitrie různého druhu - nyní se řeší reflux - http://www.hlasovecentrum.cz/cs/ Ale toto také nevypadá, že by mohlo zabrat. Chystám se na vyšetření štítné žlázy. Koloidní stříbro nemohu sehnat. Děkuji. pe.oplt@seznam.cz
reagovat
re:Hlasivky - hleny | Od: Marie | 29.5.2016 22:42
Dobrý den,také zpívám a něčím
obdobným jsem si prošla
vícekráté,vždy to byl hemofil v krku,ani
nejlepší foniatrička mi
nepomohla,poukazovali na
reflux,udělat si plicní výplachy,nakonec
jsem se dostala na orl,kde mi vyrobili
autovakcínu,kterou jsem užívala vždy
pět měsícu a vlastně to odešlo
okamžitě. Z klasického výtěru mi to
nikdy nezjistili,musela jsem vykašlat
hlen a tam po tom bakterii nalezli. Bylo
to trápení,ale co je nejhorší,většinou na
to lékaři nepříjdou ,snad už to nikdy
nezažiji a v budoucnu bude pomoc pro
většinu pacientu touto bakterii
postižených.
reagovat
re:Hlasivky - hleny | Od: Aneta | 18.12.2013 13:51
Dobrý den,
tak snad se pan Jiří ozve. Dávala jsem mu zprávu, aby se Vám ozval.
Děkujeme za Vaši snahu a ochotu.

S přáním krásných Vánoc!
Aneta
uLékaře.cz
reagovat
re:re:Hlasivky - hleny | Od: Jindřich | 14.2.2017 18:39
Rád jsem si přečetl o problémech,
které mám také. Jsem však alerik
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: