Hleny

Dobrý den, chtěl bych Vás tímto emailem poprosit o radu či názor: Narodil jsem se v r.1988. V roce 2007 jsem prodělal zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které bylo provázeno značnou tvorbou hlenu tvořícího se v krku, horečka apod. Můj obvodní lékař mi udělal krevní test a následně nasadil antibiotika, které zabrali na nemoc, ale tvorba hlenu zůstala sice né tak značná jako při nemoci. Následovali další testy krve, které už byly v pořádku. Názor lékaře na neustálou tvorbu hlenu byl takový „vaše tělo se s tím musí vypořádat samo“. Nejhorší je to ráno jakmile začnu polykat začne se v krku tvořit hlen obvykle každé ráno vyplivnu žlutou hmotu a je to trošku lepší ale hleny se tvoří dál. Přítomnost hlenu v krku vyvolává pocit ke zvracení ..většinou pak vykašlávám něco jako bílí sliz. Hleny se tvoří celý den , a při fyzické aktivitě např. fotbal je to ještě horší ,musím pořád smrkat vykašlávat hlen. Tak jsem tedy asi pul roku čekal zda se to opravdu samo nezlepší což se samozřejmě nestalo. Tak jsem tento problém začal řešit sám a ne přes obvodního lékaře. Nejprve jsem zkusil užívat na radu lékárnice různé kapky, tabletky na zahlenění (např. Mucosolvan, jitrocelové kapky, ACC , a řadu dalších…). Také jsem zkusil tabletky, které po zapití vodou nabobtnají a čistí tak střeva.Opět léčba nezabrala. Po přečtení řady článků na internetu co by mohlo být příčinou tvorby hlenů , jsem zašel na ORL vyšetření , kde byl proveden výtěr z krku i nosu jehož výslede byl taky v pořádku. Tak lékař předepsal tabletky na překyselení žaludku a také něco na uvolnění svalu (kdyby tlačil obratel do krku). Což také nepomohlo . Zkusil jsem ještě jiného krčního lékaře, který provedl rentgen dutin zda nejde o zánět a výtěry , nic se nenašlo . Po těchto neúspěšných pokusech jsem vyzkoušel alternativní medicínu a to bylinky. Bylinek byla celá řada na doporučení 2 bylinářů. Také jsem zkusil detoxikaci organismu pomocí Aloe vera. Samozřejmě nic nezabralo . Rok 2010 Potom následovala návštěva alergologa, jelikož jsem v 8letech trpěl alergii na roztoče a pyly , také jsem měl ekzém na horní časti loktu. S alergii jsem neměl do současné doby problém. Alergolog provedl testy . Výsledky byly následující: Spirometrie v normě. Kožní Prick testy: (Trávy +++,Roztoči ++,Stromy bříz.,plevel,plísně –negat). Byla nasazena léčba :vzal, livostin sprej do nosu,buventol při dušnosti,) Výsledky krve: KO+.: leu 8.2, ery 4.94, Hb 139, Ht 0.413, tro 312, neut 0.678, ly 0.192, mono 0.107, eo 0.023 Lg kvant.: lgG 15.30, IgA 1.850, IgM 0.950, IgE 348! Specif.IgE – Phadiatop: Trávy silně pozitivní (31.9) Roztoči – pozitivní (4.78) Stromy bříz., plevely – negat. ECP: 15.9 Předepsáno: Singulair 10mg Rok 2011-02-01 Ještě pořád se nenašel nikdo kdo byli mi s tímto problémem pomohl , četl sem řadu článku týkajících se této problematiky od ostatních lidí a taky jim nikdo nebyl schopen pomoci. Snad se někdo najde. Děkuji za Váš čas a za Vaše rady .

Odpověď odborníka:

Dobrý den, podle popisu jste správně vyhledal ORL a alergologa, kteří provedli vyšetření, jaká se v takovém případě provádějí, a stanovili odpovídající léčbu. Takže - co ještě. Nepíšete, jestli jste kuřák nebo nekuřák. Kdybyste byl kuřák, mohlo by se jednat o tvorbu hlenů v důsledku kouření cigaret, které bylo podpořeno proběhlou infekcí a stav sliznic se pak nedal do pořádku. Pak by dost pomohlo přestat kouřit. Také můžete mít problém se zuby nebo dásněmi (?) a je vhodné nechat se zkontrolovat na stomatologii. Nebo můžete mít chronický zánět dolních cest dýchacích, což by ověřilo vyšetření na plicním oddělení (alespoň RTG plic by podle mne byl vhodný, jak o tom tak přemýšlím, ten bych doplnila v první řadě, nebo spíše vyšetření na plicním jako takové - hleny se nemusí tvořit v krku, ale v průduškách, a do krku mohou stoupat).

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Hleny | Od: Roman | 2.2.2011 15:13
Dobrý den, ještě jednou děkuji za Vaši odpoved . Kuřák nejsem a nikdy jsem nebyl a problemy se zuby či dásněmi taky nemám, takže chronický zanět je nejvíce pravděpodobný.
Na plicní si zajdu hned jak to pujde.

přeju pěkný den
reagovat
re:Hleny | Od: Roman | 27.2.2011 10:49
Tak na plicní jsem se nedostal , obvodní lékař mi nenapsal doporučení a řekl mi, že vyšetření na plicním je zbytečné. Prý podle výsledků z alerga které sem zde napsal jsem alergig a tedy přičina je alergie. Tak mi předepsal udajně nový lék AERIUS, který užívám už 3 týdny a výsledek žádný. Tak nevim co dělat :(.
reagovat
re:re:Hleny | Od: EVA | 5.2.2014 15:35
Na Vašem místě bych na tom doporučení k vyšetření
plic trvala, nebo si našla jiného lékaře, protože
takovýto přístup dnešních lékařů je naprosto
absurdní.
reagovat
re:re:re:Hleny | Od: Josef | 22.12.2014 22:03
Mám možná podobný problém. Už několik let
vykašlává, hleny. Teď to celkem jde, tak
maximálně jednou dvakrát denně hned po ránu
vykašlu takové kousky žlutého hlenu. Ale musím
brát 2x ráno a 2x večer Budiar (foukátko do úst),
avamist do nosu 1x denně (kromě hlenů s krku
mě trápí také rýma) a zodak prášek. S touhle
kombinací léčby mám problém pouze po ránu, že
jednou dvakrát něco vykašlu. Když ty léky
vynechám, příde vždy strašná rýma, plný nos.
Hleny vykašlávám ve velkém množství celý den.
I v noci mě ty hleny dokáží vzbudit. Je to pak
utrpení. S krku vykašlávám žluté chuchvalce
hlenů co půl hodiny. Ale s touto léčbou to
poslední dobou jde. Když jsem byl dnes (prosinec
2014) na spiro, dopadlo to dobře. Kromě toho
jsem foukal ještě do jiného, do takového jiného
přístroje. Na monitoru notebooku plaval delfín.
Nevím jak se ten stroj jmenoval. Jen popisuji co
jsem viděl. Foukáte silně nebo slabě, tak aby
delfín plaval skrz kruhy. To je teď jedno. Přístroj
řekl, že mám "silný zánět". Na alergologii mi
řekli, že to je neinfekční zánět. Sranda je, že
když vynechám 1 - 2 dny léky a fouknu do toho
přístroje mám silný zánět. Ta léčba ten zánět na
plicích tlumí, ale neléčí. Nevím co s tím a co
bude dál.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: