Hodnota bílkovin

Dobrý den, předoperačním vyšetřenim ( laposkopické vyšetření průchodnosti vejcovodů) mi byla zjištěna zvyšená hodnota bílkoviny v moči a to 1arb.j. .Ostatní ukazatele jak v moči, tak v krvi v norme. Pod výsledky uvedena zpráva z laboratoře, že byl proveden špatný odběr vzorku , velká přítomnost dlažd.epitele.Prosim o dotaz, zda může být výsledek zkreslen nebo mám podstoupit další vyšetření u specislisty.Dekuji za odpověd.

Odpověď odborníka:

Dobrý den. Vyšetření bílkoviny z močového sedimentu je jen orientační, a je zatíženo řadou chyb, např. právě chybou v odběru. Pokud bylo současně zobrazeno velké množství epitelií, je chyba v odběru skutečně pravděpodobná (nedostatečná hygiena před odběrem, kontaminace z gynekologické oblasti, kontaminace odběrové nádoby ap.) a není proto nutno se přítomností nevelkého množství bílkoviny zneklidňovat. S největší pravděpodobností nejde o bílkovinu, která by pocházela z ledvin. Přesto bych v rámci předoperačního vyšetření doporučovala, i když spíš jen pro jistotu, vyšetření zopakovat. Určitě ovšem není nutno vyhledat specialistu, spíše bych doporučila zopakovat běžné vyšetření moči (močový sediment a základní biochemické vyšetření moči) s důrazem na správnou techniku odběru. Orientační vyšetření lze také provést testovacím močovým proužkem, kterým běžně disponuje praktický lékař. S pozdravem.

MUDr. Renata Lažanská
MUDr. Renata Lažanská

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: IKEM, Klinika nefrologie

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x