Hpv infekce

Chtěl bych se zeptat, když má žena na děložním čípku HPV vir, jaká je pravděpodobnost, že muž se tímto virem může nakazit při nechráněném styku a pokud se muž tímto virem od ženy nakazí, jestli se dá léčit a zcela vyléčit. Co prosím doporučujete. Děkuji

Odpověď odborníka:

Hezký den Pavle, nejprve Vám napíšu několik obecných informací o HPV virech, Lidský papilomavirus (HPV z angl. human papillomavirus) je virus z rodiny Papillomavirus a jako všechny viry z této skupiny napadá kožní a slizniční keratinocyty. HPV napadá pouze lidské buňky, člověk je jediným rezervoárem tohoto viru. Většina typů papillomaviru nepůsobí žádné příznaky, několik typů však má schopnost zapříčinit rozvoj závažných nebo velmi nepříjemných chorob.Infekci lidskými papilomaviry (HPV = human papillomavirus, lidský papilomavir) získá během svého života až 80 % z nás. Většinou samovolně odezní, ale u přibližně 20 % infikovaných dochází ke zdravotním problémům.
Infekce probíhá bez příznaků, proto se velmi rychle šíří. HPV se přenáší především pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Nemusí tedy jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při jiných nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení). Ani kondom tedy není dokonalou ochranou.
Lidský papilomavirus napadá buňky sliznic a pokožky, a to nejraději v oblasti přechodu sliznice v kůži nebo různých typů sliznic. K přenosu infekce dochází přes miniaturní poranění na sliznicích. Lidských papilomavirů existuje asi 100 typů, přičemž hlavně 4 typy jsou zdraví nebezpečné a způsobují infekce, či rakovinu.
Je tedy vysoce pravděpodobné, že jste se s touto infekcí během svého života již setkal, hodně záleží na vnímavosti daného jedince k této infekci, jeho imunitní odpovědi, náloži daného viru, typu viru.
Jistě Vám doporučím užívat při pohlavním styku barierovou antikoncepci, ale ani ta Vás ( viz text výše), 100% neochrání.
Co se týče HPV infekce, existuje očkování proti těm nejzrádnějším typům virů, ovšem to se doporučuje před zahájením aktivního sexuálního života a bohužel ani to Vás 100% neochrání. Je to jako s výskytem rakoviny v ostatních lokalizacích, bohužel se nedá přesně definovat, jak zabránit jejímu výskytu.
Jen obecné rady, nestresovat se, udržovat si štíhlou postavu, zdravě se stravovat, cvičit, nekouřit, alkohol jen v omezeném množství. Na Urologii by Vám mohl být proveden výtěr z močové trubice na stanovení přítomnost HPV virů.
S pozdravem, K. Jiříčková.

MUDr. Kristýna Jiříčková
MUDr. Kristýna Jiříčková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Monse spol, s.r.o.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: