Hypofunkce štítné žlázy

Při prohlídce mi byly zjištěny problémy s štítnou žlázou, hodnoty anti TG 29,1, Ab TPO 202, TSh 27, T4 8, byla jsem vyslána na endokrinologii a dostala jsem euthyrox 50, objednána jsem byla až za měsíc, a co jsem četla na internetu (protože mi lékařka nic nevysvětlila) dost se bojím diagnozy, ráda bych poprosila a vysvětlení těchto hodnot a co můžou vše znamenat děkuji Lenka

Odpověď odborníka:

Tyto hodnoty znamenají nedostatečnou funkci štítné žlázy na základě autoimunitního zánětu tkáně. Jedná se o poruchu imunitního systému, který napádá vlastní štítnici a způsobuje změny funkční i strukturální (zjistí se z ultrazvuku).
Důsledky jsou zejména metabolické (spomalení metabolizmu, únava, zimomřivost, vyšší cholesterol), ale i poruchy menstruace, či snížená fertilita.
Nemoc je chronická, de facto neléčitelná (podobně jako běžná alergie), ale ne nějak závažná. Pokud se Euthyrox užíván pravidelně a jsou dosažené normální hladiny hormonů štítné žlázy v krvi, zmiňované rizika by se Vás neměly týkat a měla byste fungovat jako zdravý člověk.
Opatrnosti je ale potřeba v případě těhotenství, které by mělo být plánované. K početní by mělo dojít až po kontrole hormonálních hladin a zajistění jejich dostatku. Tyto hormony jsou pro plod velmi důležité již od začátku jeho existence. Dávka Euthyroxu se v těhotenství většinou mírně zvyšuje. Opět ale platí, při léčbě a dobrých hormonálních hladinách by nemělo dojít k žádnému negativnímu ovlivnění těhotenství.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: