Infekce a cévní onemocnění

Babička má fibrilaci síní a problémy s krevním tlakem (hypertenzi). Bere lék Eliquis a dva jiné na srdce. Loni v březnu měla virózu a během té virózy slabší mrtvici, loni v červenci měla zánět průdušek a v průběhu té nemoci infarkt, letos v červnu měla zánět močových cest a opět nějakou slabost. Pokaždé při všech těchto slabostech omdlela nebo o sobě nevěděla a následně si na nic nepamatovala. A pokud byla při vědomí, nebyla s ní rozumná řeč. Žádný lékař zatím nedokázal odpovědět smysluplně na otázku, kterou položím Vám. Do jaké míry toto, prosím, souvisí? Myslím to, že např. při zánětu průdušek měla infarkt, při viróze mrtvici. Pokud to souvisí, jak se tomu dá bránit? Děkuji, Ondřej.

Odpověď odborníka:

Starý organismus je velice náchylný k dehydrataci. Prakticky jakákoliv infekce může u staršího člověka vést k dehydrataci. Dehydratace vede k snížení objemu krve v cévách (pevná složka jako buňky zůstávají, ale zmenšuje se objem, ve kterém cirkulují). Krev je tak vlastně hustší. Hustší krev je náchylnější k tvorbě krevních sraženin, které mohou následně ambolizovat např. do mozkových arterií a způsobit mrtvici. Toto je ještě umocněno u fibrilace síní.Tato hustší krev hůře proudí cévami s užším průměrem (např. u starších lidí aterosklerózou zúžené mozkové tepny nebo srdeční tepny).
Nejdůležitější prevence je hydratace - u starého člověka klesá pocit žízně, což dále zhošuje tuto situaci. Dále antikoagulační léčba (Eliquis), ktero babička již má. Je to velký problém...co můžete udělat pro svou babičku, je dbát na hydrataci. Přeji hodně štěstí, dr. Šimjáková

MUDr. Renata Šimjáková
MUDr. Renata Šimjáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Praha 8

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: