Invalidita při těžkých vrozených deformitách páteře

Prosim o Vas nazor dextroskoliosa L2 12 st.gr.II rotace obratlu gr II plošší lordosa přemos.osteofity, baastrup .rtg.sinskoliosa s vrcholem Th7 do 10 st.přemosot.spodnylosa.Těžký typ skoliosy ,ktera se zvyr. předklonem, pá se nerozvíjí do flexe ani do ukonu ,las I.dx.65,I.sin.80st.. Vrozena deformita pateře s výrar.skoliosou, poruchou funkce ve vice segmentech s max.v obl.Thp a LSp s výraz.ztuhlostí a omez.pohyblivostí, v komb.s degen.změnami až gibus I.dx a irit.symptom. I. dx. Nevydržim při delším staní mam pocit že mam na zadech batoh s 50 kilovým z avažím. A bolí mě hrozně zada musím si hned sednout. Prosím porad te mi kdybych si zažadala o čast. duchod mam šanci že ho dostanu. Děkuji za radu a odpověd. Pěkny den

Odpověď odborníka:

Posuzování invalidity pro účely sociálního zabezpečení se zabývají lékaři posudkové komise při úřadech práce (ÚP). Toto posuzování probíhá na podkladě žádosti posuzovaného (podává si tzv. "kdokoliv, kdykoliv"), zprávě o zdravotním stavu ošetřujícího lékaře a výsledku posouzení lékařem posudkové komise ÚP a řídí se legislativními podklady, krom jiného vyhláškou č. 359/2009, která vyjmenovává onemocnění a míru poklesu pracovní schopnosti.
Při stanovení míry poklesu pracovní schopnosti při vašem typu onemocnění se hodnotí rozsah a tíže postižení, závažnost posunu podle různých klasifikací, přítomnost neurologického deficitu, plicního nebo kardiovaskulárního postižení. Míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle dopadu stavu na omezení funkčních schopností, zejména na celkovou výkonnost, pohyblivost, schopnost chůze, stání a schopnost zvládat denní aktivity. Tedy z vašeho dotazu nelze přesně odpovědět. Přiznání invalidity je tedy pravděpodobné, ale nevím zda jisté. Doporučuji vám konzultovat vašeho ošetřujícího ortopeda či neurologa.
S pozdravem
Karel Bláha - praktický lékař

MUDr. Karel Bláha
MUDr. Karel Bláha

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Praha 7

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: