Jaterní testy a běh

Před týdnem jsem byl na zdravotní prohlídce k AČR. Výsledky krve jsem měl : s_alt 3,49 a s_als 3,69 . Glykémie v krvi na lačno byla 6,36 mmol. Lékař mi řekl, že jaterni testy mam 10x vyšší, než je normál. Chci se zeptat, zda na to mohlo Mít vliv, že jsem si sel ráno před testy zabehat a uzil jsem doplněk stravy Dialevel. Jinak strava předchozí den byla jen zelí, hodně citrusových plodů a zelenina. Na pití jen zeleny neslazeny čaj a voda s citronem. Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Ivo,
běh jako příčina elevace jaterních testů se zdá být málo pravděpodobná a pokud jste byl nalačno, jak píšete, tak hodnota glykémie také není příliš dobrá. Přípravek dialevel vám zvýšené testy asi také nezpůsobil, dle výrobce obsahuje pouze skořici, chrom a kyselinu alfa-lipoovou.
S takovýmito hodnotami testů se někdy lze setkat u pacientů obezních či s nadváhou, byť jste poměrně mladý, není to i váš případ? Každopádně bych vám doporučil cestou praktického lékaře provést alespoň ultrazvuk jater, oGTT (test na odhalení cukrovky) a dle výsledků event. další testy (serologie na hepatitidy a jiné).
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: