Jde o alergii?

Chtěla bych se zeptat na výsledky mé dcery. Na genetice jí byly zjištěny zvýšené protilátky IgG a IgA proti laktóze a kaseinu - doporučeno alergologické vyšetření. Má časté kašovité stolice třeba i 6x za den + výhřez konečníku. Budou ji v prosinci 3 roky měří 87cm/pod 3.percentilem/ a váží 11kg /10.percentil/ jí dobře. Mývá pyelonefritidy a častější bronchitidy. Z vyšetření alergologie: specifcké IgE- směs ořechů, bílek, soja, treska, BKM, směs zeleniny a ovoce, laktoza Neprokazujeme IgE mediovanu reakci na potraviny de specifických IgE, pravd. se nejedná o IgE mediovanou reakci. Nechápu, jestli je tedy na uvedené látky alergická, popř. má jen nesnášenlivost? Nevím, co znemená mediovaná reakce a non mediovaná reakce. Zatím prý bez léčby, sledovat jídelníček. Může z toho dcera "vyrůst" nebo to může přejít v něco závažnějšího? Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď odborníka:

I když všechny dostupné testy při vyšetření na potraviny vyjdou negativní, nelze vyloučit jiný imunopatologický mechanismus - právě vznikající ne klasickou IgE mediovanou cestou. Bohužel pro průkaz těchto reakcí nejsou testy, kterými by se dalo tvrzení prokázat.
Nespolehlivější je ale ověření testů eliminační dietou s následnou expozicí.
Reakce vzniklá pomocí IgE protilátek je klasická alergie, při tomto typu reakce se musí prokázat pozitivita protilátek ve třídě IgE, z tohoto typu alergie děti opravdu často s věkem reaktivita vyhasíná a mléko začnou tolerovat.
Vhodné by bylo podrobné gastroenterologické vyšetření, vyloučit by se měla i celiakie, střevní záněty.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: