Je normální že mě tréma přemůže?

Dobrý den já nevím co mám dělat když mám trému třeba před testem vždy mám trému a přemůže mě natolik že zvracím a nevím si pomoct.Děkuji předem za odpověď.

Odpověď odborníka:

Vážená, milá a ztrémovaná Fanynko, to, co popisujete, zná v alé míře každý a každý skutečně dobrý herec Vám řekne, že když nemá trému, že jeho výkon ten večer nebude stát za nic. Kdybych sem mohl malovat, namaloval bych Vám křivku, takhle si ji musíte jen představit: vypadá jako obyčejný kopec a vypráví o tom, že nejdříve s napětím výkon stoupá, pak se dostanete na vrchol a čím více napětí v sobě máte, tím rychleji to jde s výkonem s kopce. Tak! Ale to napětí můžete přece jen nějakým způsobem regulovat. Jednak si uvědomte, že ten test není nic světoborného a když to zvoráte, taky se nic nestane. Kdybyste k tomu sebrala odvahu, úplně nejlepší by bylo říci si před ním: Ták, dneska to schválně po...hnojím a to bude mít císař pán radost. Ne, nezbláznil jsem se, jmenuje se to „paradoxní intence“ a jistě to visí někde na internetu. Vy přikládáte tomu testu a svému výkonu v něm takový význam, jako Aztéčtí princové přikládali svému tenisu, o němž věřili, že dokud si pinkají, tak se bude Vesmír točit, jak má a pokud to zvořou, že se hvězdy zřítí na zem. A taky kažého, kdo to zvoral, zabili. Nejste žádná Aztécká pověrčivá ježibaba!!! Také by stálo za to, natrénovat šest prvků AUTOGENNÍHO TRÉNINKU – také to najdete na internetu a docela slušně napsané a přehledné. A jestli se na to bojíte vrhnout sama, poraďte se s psychologem. V každém případě Vás ujišťuji, že zvládnout se to dá. Znám to z vlastní zkušenosti. Tak hlavu vzhůru, nebo střelím!

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: