Krevní odběry

Byla jsem velmi zaskočená. Praktický lékař mi odmítl udělat krevní testy, o které jsem ho poprosila na základě toho, že již měsíc mám různé druhy virózy (kašel, nachlazení, pak zvracení, průjmy vše doprovázené teplotou, která neklesá). Řekl mi pouze, že to nepovažuje za důležité a ať si je zaplatím. Chtěla jsem se zeptat, je toto chování lékaře oprávněné? Kolik stojí krevní testy? Má člověk právo na krevní testy? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Na krevní testy máte právo, opravdu tím myslím zákonné právo vždy při preventivní prohlídce 1x za dva roky a to pouze na odběr cukru v krvi, při genetické zátěži na odběr cholesterolu. Vždy na vyšetření moče. Hovořím o vašem věku. Pojišťovna má přesná kritéria, co při preventivním prohlídkách hradí a s věkem se množství vyšetření zvyšuje. Dále máte opravdu právo na vyšetření pokud jste dárce krve - a to na vyšetření krevního obrazu, krevní skupiny a jaterních testů.
Dále jako pojištěná máte nárok bezplatně na veškeré odběry, které hradí pojišťovna, ale pokud jsou indikované lékaře. Právě to "indikované lékařem" je rozhodující, pokud lékař uzná, že vyšetření není nutné, tak ho nemůže nijak vymoci. Situace je ještě složitější v tom, že každý lékař má smlouvu z pojišťovnou a v té smlouvě je stanoven pro každou odbornost lékaře tzv. "limit", což laicky znamená, že lékař může za rok za vyšetření u svých všech pacientů utratit například pouze milion korun. Pokud by tuto hodnotu překročil, tak lékař dostane pokutu, řádově až desítky i stovky tisíc korun, což může být pro lékaře likvidační. Což znamená, že lékař "jaksi šetří" a ty peníze si schovává pro pacienty, kde nemá jinou cestu volby, například, kdyby odběry neudělal, je pacient ohrožen na životě, např. při selhání ledvin atd. Cenu odběrů by vám sdělila laboratoř, krevní obraz stojí okolo 150-200 Kč, jaterní testy a ledvinné funkce okolo 100 Kč, CRP což je ukazatel zánětu je dost drahý - jeden odběr asi 200 Kč. Ceny jsou ale opravdu jen velmi orientační. Pokud jste takto mladá pacientka, běžně nemarodíte, lékařskou péči nečerpáte, dlouho jste už žádné vyšetření neměla, tak já bych vám ty odběry na pojišťovnu vzala. Ale hned dodávám, závisí na limitu vašeho lékaře, na domluvě a dalších okolnostech

MUDr. Zdeňka Janoušková
MUDr. Zdeňka Janoušková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: