Krevní skupiny

Omlouvám se, ale opět položím 2 dotazy protože nemám tolik peněz. Napadla mě otázka, jak může mít dítě a matka jinou krevní skupinu, když do těla dítěte proudí pupeční žílou krev matky. Na druhou otázku nemusíte odpovídat, ale napadlo mě proč vlastně pervitin způsobuje nespavost, jestli jako něco blokuje v mozku nebo co se tam jako děje.

Odpověď odborníka:

Na otázku krevních skupin se lépe odpovídá, kdybych vám mohla nakreslit schéma, ale to nejde, tak to zkusím popsat tak, abyste to jako laik pochopil. Každý rodič, to je matka i otec, mají pro krevní skupiny laicky řečeno dva znaky. Jeden znak vždy pochází od otce a jeden od matky. Zjednoduším vám to a pro jeden znak budu používat 0. To je, krevní skupina A - může být AA, AO, skupiny B - BB, BO, skupina O - OO, skupina AB - AB. Z toho vyplývá, že matka AO a otec AB mohou mít dítě v těchto kombinacích (první matka, druhý otec) - AA, AB, OA, OB. Takže jak vidíte - matka, která je skupina A, může mít dítě, které bude z 50% A (AA,AO), z 25% B a z 25% AB. Takhle si můžete udělat schéma z různými kombinacemi rodičů. Krev matky a krev dítěte se nemísí, dítě má svůj vlastní tzv. fetální krevní oběh, mezi matkou a dítětem je placenta. Ta umožňuje jen přesun některých nutných látek a kyslíku. Pupečník vede cévy z placenty, nikoliv přímo od matky, matčin oběh končí v placentě a začíná oběh pro dítě.
Pervitin je stimulační látka, všechny stimulační látky obsadí v mozku taková "místečka", která pak brání usnutí. Na činnosti mozku se podílí řada neurotransmiterů, řada působků. Na spánek působí např. melatonin a ten bohužel při pervitinu nemůže dobře vykonávat svoji činnost a navodit spánek. S pozdravem Dr. Janoušková

MUDr. Zdeňka Janoušková
MUDr. Zdeňka Janoušková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: