Krvácení z nosu

Nikdy sem na krvácení z nosu netrpela,naposledy před rokem,po velké hádce s přítelem. Teď už se mi to stalo 3x v jednom týdnu. Poprvi v pátek když sme meli strasnej frmol v praci,přes obed,zrovna sem vyndavala nadobi z mycky.potom 3dny na to,když sem vyndala tabule na chodník a nakonec dnes ve sprse.. pokazdy to je pár kapek. Ale stejně to asi není normální. Napadá Vás něco?

Odpověď odborníka:

Krvácení z nosu je velmi časté a běžné a ve většině případů se nemusí po medicínské stránce nijak řešit.
V nose existuje místečko na nosní sliznici nazývané "locus Kiesselbachi", které je velmi hojně prokrvené a je tam spousta drobných křehkých céveček, které mohou občas prasknout a krvácet. Z tohoto důvodu se během života s nějakým tím krvácením z nosu potká každý, někdy mohou být období, kdy je krvácení častější (např. v souvislosti s hormonálními výkyvy, s ročním obdobím, s určitými změnami s věkem apod.) a pak jsou období v životě, kdy je zase opět klid.
U vás se krvácení opakuje v situacích, kde se vám nažene více krve do hlavy a zvedne tlak (hádka s přítelem, vyndavání věcí z myčky, stres v práci, fyzická zátěž a sprchování).
Doporučovala bych vám: Jednak nechat si přeměřit tlak - buď sama doma nebo vaším praktickýcm lékařem, zda ho nemáte dlouhodobě vyšší. Poté můžete vyzkoušet preparáty k posilnění žilní stěny (tak abyste posílila právě ty drobné cévečky v nose, které tak často praskají). Preparáty jsou volně v lékárně dostupné, např. Glyvenol, Ascorutin, Cilaknol a dlaší. Dále je vhodné nemít doma přetopeno, aby nebyl příliš suchý vzduch, vhodné je vzduch doma zvlhčovat, lze i inhalovat vodní páry event. nosí sliznice zvlhčovat sprejem - také v lékárně volně, např. Vincentka ve spreji či mořská voda Qiuxx atd. (vlhká sliznice nosu bude méně náchylnější ke krvácení).
Pokud by se nadále krvácení opakovaly ve velkém měřítku - např. opakovaně silné krvácení déle jak půl hodiny a nešlo zastavit, je vhodné navštívit ORL pracoviště (doporučení Vám dá Váš praktický lékař).
S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

kpt.MUDr. Denisa Gottvaldová
kpt.MUDr. Denisa Gottvaldová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Centrum ambulantní zdravotní péče, ÚVN-VFN Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: