Larvovaná deprese

Chtěla jsem se zeptat, co se u mě může jednat za problém. Trápí mě především rozmazané vidění (mám také šedý zákal, ale tím to podle mě nebude, jelikož se mi vidění zhoršuje ve stresu), mám velké tlaky na čele, trápí mě velká únava, např. ve škole se hodně podcenuju, když si představím, kolik se toho budu muset učit, tak se mi hned udělá špatně.. již jednou jsem se léčila deprese, ale to jsem měla i depresivní myšlenky, ted mě trápí jen ty fyzické projevy. Našla jsem si, že by se mohlo jednat o tzn.larvovanou depresi? Co si o tom myslíte? Popř. lze tuhle poruchu léčit i jinak než antidepresivy? Nějakou přirozenou cestou? Jelikož jestli mám porouchanou psychiku, tak po vysazení léků bych byla zase tam kde předtím, nemám pravdu? Ale možná jsem jen hypochondr..:D Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Lenko. Larvovaná deprese je označení pro depresi, která se projevuje jen na tělesné úrovni – např. zažívacími obtížemi, bolestmi zad, závratěmi apod. Pro tyto problémy se nenajde biologický podklad, protože příčina je v psychice. To, že jde o depresi se pozná tak, že po tělesné stránce je člověk v pořádku a jeho potíže zmizí po nasazení antidepresiv. Larvovaná deprese je příkladem faktu, že psychické dění dovede velmi výrazně ovlivňovat tělesné pochody.
Doporučuji navázat kontakt s psychologem, který Vám pomůže pracovat s Vašimi myšlenkami, jenž ovlivňují emoce a tím i vegetativní nervovou soustavu.
Pokud užíváte antidepresiva, tak je bez konzultace s lékařem nevysazujte. Ideální je to zkombinovat s návštěvami s psychologem.
Dále bych Vám doporučil pravidelné tělesné cvičení a dechová cvičení.

PhDr. Josef Sýkora
PhDr. Josef Sýkora

Specializace: Psychologie
Pracoviště: Energy – Centrum zdraví

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: