Látka způsobující pálení v končetinách

  • Dotaz od: František
  • Publikováno: 30.10.2013
  • uLékaře.cz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda existuje nějaká látka, která způsobuje pocity pálení nohou (na kůži nebo v žilách). Nebo třeba i vitamín nebo minerál, pokud by byl v těle ve zvýšené nebo naopak snížené míře, tak jestli může mít tyto projevy. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý večer. Ano, existuje. Z krevních minerálů může podobné pocity způsobit např. snížená hladina draslíku (kalia) nebo vápníku (calcia) v krvi. Vliv mohou mít i vitaminy, např. vitaminy skupiny B, i když s jejich nedostatkem se při normální stravě v našich podmínkách většinou nesetkáváme (někdy se ale mohou vyskytnout při poruše vstřebávání z trávicího traktu). Pálení může být způsobenou také různými léky, ale i návykovými látkami. Konečně může být i známkou třeba onemocnění žil (žilní nedostatečnost) či kůže. A někdy se příčina takových potíží ani nepodaří zjistit, roli může hrát i psychika. Každopádně bez bližšího vyšetření Vám neporadím. Můžete zkusit rozpustné tablety s vápníkem (k zakoupení v lékárně, užívat max. 500mg 1xdenně) či zvýšit příjem draslíku (je např. v sušeném ovoci, zejm. meruňkách, banánech, také v kompotech ad.). Nepomůže-li, vyhledejte lékaře.

MUDr. Renata Lažanská
MUDr. Renata Lažanská

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: IKEM, Klinika nefrologie

 
Líbí se vám odpověď?
+24 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x