Ledviny, záda

Cca před třemi měsíci jsem začal pociťovat mírnou bolest zad při otáčení (typicky první pohyb po ránu v autě při zapínání pásu) na rozhraní hrudní a bederní páteře, tedy těsně pod žebry a to pouze na jedné straně. A protože cca tři roky zpět jsem prodělal za jeden měsíc čtyři angíny a po té čtvrté jsem byl více vyšetřován a skončil na nefrologii s proteinurií, pomyslel jsem si - ledvina. Na nefrologii jsem ale nebyl tak rok, nálezy byly mírné. Objednal jsem se tedy. V té době, kdy jsem se tam dostal (asi dva měsíce zpět), jsem neměl žádné celkové příznaky. Nicméně vyšetření dopadlo hůře, s proteinurií cca 1,5g/24h, stopy krve a zatím normálními funkcemi ledvin (kreatinin 90 - 100, urea 300). Doporučen druhý sběr za tři měsíce a zvážení biopsie, zatím neklasifikována glomerulonefrtitida. Jenže cca od března se dostavila jakási jednodenní nevolnost, po které mi zůstala zvýšená teplota 37.2, únava. Na nefrologii jsem volal, ale dřív mě bohužel vzít nemohou. Řešil jsem to tedy s obvodním. Několikrát byly odběry biochemie, KO, diff a vše je na dále v pořádku. Pro přetrvávající bolest v pravém boku a zádech vyšetřen na urologii, UZ, CT vše v pořádku. Na CT vedlejší nález posunu L5 obratle. Odeslán na neurologii. Vyjádření ve smyslu, že může souviset ale spíše ne. Tento nález spíše odpovídá bolestem v kříži, které jsem jistě zažil, ale momentálně mě netrápí. Cvičím dlouhodobě břicho, hyperextenze atd. Plus normální "rekreační" posilování. Odeslán na rehabilitace, zatím po první návštěvě. Takže momentální stav - únava, občas mírná nauzea, teplota 37,2 (k večeru klesá k normálu), poslední týden intenzivní bolesti zad pod pravými žebry, i klidové, vedou k nočnímu probouzení, nález v moči proteinurie a mikrohematurie. Biochemie (ledviny, játra), CRP, sedimentace a krevní obraz v pořádku, urologické vyšetření v pořádku. Mohou takové intenzivní bolesti souviset s glomeruloneffritidou? Myslím, že to dopadne na biopsii i vzhledem k celkovým příznakům. Pokud se potvrdí nějaký tip glomerulonefritidy, co mě čeká? O léčbě jsem četl, ale nikde jsem se nedočetl jestli je doživotní podávání imunosupresiv, nebo nějaké zaléčení i vzhledem k zatím normálním ledvinným funkcím? Z vedlejších účinků mě zatím opravdu děsí úbytek svaloviny a katabolické stavy kvůli kortizolu. I když jsem pouze kondiční cvičenec a rekreačně se věnuji bojovým sportům, tak je to trošku životní styl, kterého bych se musel vzdát? Další věc je zda bych neměl být více vyšetřován? Vzhledem k celkovým příznakům a poměrně velkým bolestem v zádech. Zatím vše proběhlo na úrovni základních krevních testů. I když pro podezření na ledvinový kámen jsem se dostal na nějaké základní CT, kde kdyby bylo něco v nepořádku, například onkologicky, tak by se ukázalo? Na nefrologii jde 12.5. Předem děkuji za odpovědi.

Odpověď odborníka:

Váš dotaz je opravdu rozsáhlý a podrobný. Mohu odpovědět pouze obecně. Myslím si, že bolesti zad nesouvisí s glomerulonefritidou. Půjde o bolesti v souvislosti s páteří, i když je CT prakticky normální. Vždy nemusí být vyhřezlá ploténka, aby Vás bolela záda. Na páteř také poukazuje bolestivost při zapínání pásu.
Terapie glomerulonefritidy je závislá na typu glomerulonefritidy. Typů je opravdu hodně, od méně závažných až po velmi závažné. Léčbu řídí nefrolog dle typu glomerulonefritidy a dalšího vývoje klinického stavu. Je dobré, že zatím máte biochemické parametry v normě. Terapie imunosupresivy a kortikoidy je většinou dlouhodobá záležitost. Uvidíte, jak budete terapii zvládat. Nyní bych další vyšetření nedoporučoval a počkal bych na definitivní diagnózu stran ledvin. CT břicha je standartní vyšetřovací metoda, která diagnostikuje většinu chorob dutiny břišní, i onkologické diagnózy. Některé onemocnění ledvin mají i celkové příznaky- únava, zvýšená teplota atd. Ať vše dopadne, co nejlépe!

MUDr. Zbyněk Cejnar
MUDr. Zbyněk Cejnar

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Krajská nemocnice Pardubice, interní klinika- kardiologické oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: