Levostranná lobektomie štítné žlázy

Vážená paní doktorko, za dva týdny mě čeká levostranná lobektomi ŠŽ. Mohla by jste mě prosím uklidnit a říct co mě čeká po operaci dále? Budu muset brát nějaké léky? Budu přibírat na váze v důsledku snížení hormonů? Nebo i přes náhradu hormonů? Mohu týden na to již pracovat?(má práce neobnáší fyzickou námahu). Mohu před operací chodit do sauny a po operaci také? Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji krásné svátky vánoční a štastný Nový rok.

Odpověď odborníka:

To, jestli budete muset užívat léky závisí na kompenzační kapacitě zbylého laloku štítnice. Je ale velmi pravděpodobné, že alespoň malou dávku hormonů štítnice budete potřebovat doplnit. Hmotnost by v případě dostatečné hladiny hormonů stoupat neměla. Jste mladá, tudíž by neměl být problém dosáhnout po operaci cílovou hladinu hormonů poměrně rychle. Hormony samotné (Letrox, či Euthyrox) by změny hmotnosti dělat němely.
To, v jaké kondici budete po operaci a jak se budete cítit zívisí na tom, jak bude operace probíhat. V ideálním případě byste týden po operaci měla bých schopna normálně fungovat.
Sauna by v případě normálních hormonálních hodnot neměla být problémem. Akorát po operaci bych asi nějakou dobu počkala, jelikož teplo v sauně by způsobilo výrazné prokrvení operační rány - bála bych se nějakého zakrvácení do tkání. Zkuste se ohledně sauny poradit ideálně s operatérem.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: