Levý biceps

Pane doktore, je mi 17 a asi rok posiluji. Poslední dobou si začínám všímat, že je můj levý biceps oproti pravému menší, slabší, má menší výdrž a také jde méně zatnout. Také jsem si všiml, že při zatnutí jde pohmatem cítit kontrakci spodního i horního úponu pravého bicepsu, kdežto u levého jde cítit kontrakci pouze spodního úponu, takže při zatnutí je vršek bicepsu měkký. Asi před půl rokem jsem měl zlomenou pravou ruku a důsledkem nošení šátku jsem měl problémy s levým trapézem- razantně se zmenšil a přestal vykonávat jakoukoliv funkci, musel jsem kvůli toho chodit na rehabilitace, po kterých se trapéz "probudil". Nejspíš kvůli tomuto problému mi poté začalo docela intenzivně pukat v levém rameni, občas jsem ho míval hodně ztuhlé. Nyní mi v něm pouze občas puká. Domnívám se že to může souviset s bicepsem, ale nejde mi do hlavy, že problémy s bicepsem mívám až nyní- tj. asi půl roku po úrazu. Nevím zda se může jednat o natrženou nebo přetrženou šlachu, protože otok ani žádnou bolest jsem neměl, dokonce ani tvar ( pouze velikost) se neliší od pravého. Nevím zda se jedná o problém s nervy nebo se šlachou. Proto se obracím na Vás. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Jde pravděpodobně o následek přetížení u pacienta, který je pravák, Pravý biceps je zatěžován více a hypertrofuje. Tak se stal předmětem pozornosti slabší levý bicpes.
Na místě je ale vyšetření na rehabilitaci, vyšetření nejen tvaru, ale i funkce paže, provedená vyšetření měkkých tkání diagnostickým ulotrazvukem, který upřesní klinický náhled.
Podle výsledku zaměření na korigpování zátěže obou horních končetián rovnoměrně.
Vyšetření rehabilitačního lékaře a případně i ortopeda.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: