Lupus erytematodes?

Dobrý den. Nenalezl jsem v roletce příhodnější odkaz než tento, i když možná s dermatologií nemá společné to podstatné. Jedná se o lupus erytematodes (zřejmě systémový), který mne sužuje už drahně let a "díky" problémům, na které si stěžuji mi různí odborní lékaři léčí různé symptomy choroby, což ve svém výsledku nepřináší žádný efekt. Na kožní problémy související s touto chorobou užívám alespoň mast Atopos pro zmírnění projevů, na nesnesitelnou xerostomii ci kupuji zlvhčující gel Bioxtra atd. Jsem ale přesvědčen, že by to chtělo spíše nějaký lék na příčinu choroby (podle mne autoimunitního rázu, ale ani vyšetření na imunologii, které se zaměřilo pouze na symptom Sjegrenova syndromu, nic neobjevilo; navíc můj zubní lékař nedokázal provést ani požadovaný test slinění a očař test Schrimerův). Existuje možnost (třeba i placená), kdy bych se mohl nechat komplexně vyšetřit a chorobu diagnostikovat při hospitalizaci? A jak a kde případně o takovou zdravotnickou službu požádat? Obávám se totiž, že problém by mohl postupně zasahovat další a další orgány a k sebevražedným myšlenkám už nemám příliš daleko. Symptomy se podobají i nemoci zvané polyarteriitida (neplést s polyartritidou). Díky za názor i za radu.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, při podezření na SLE nebo jinou autoimunitní chorobu se obvykle provádějí ta vyšetření, která jsou pro diagnostiku přínosná. Takže se začíná anamnézou a fyzikálním vyšetřením (pohled, poklep, poslech, pohmat...) a podle toho, co se zjistí při nich, se teprve volí pomocná vyšetření (krevní testy, zobrazovací vyšetření atd.). Z Vašeho popisu mám dojem, že u Vás zatím vyšetřovali různí lékaři dílčí problémy, ale nikdo Vás nevyšetřil celkově. Celkové vyšetření (pozn.je nutno sdělit lékaři veškeré obtíže, žádné neopomenout, i kdyby Vám připadalo, že nesouvisí s nemocí nebo specializací lékaře) provádí především praktický lékař, doporučuji obrátit se nejprve na Vašeho praktika. Problematiku celkových autoimunitních chorob, mezi které systémový lupus erythematodes (SLE) patří, obecně řeší interna, ve spolupráci s dalšími obory. Placené vyšetření by jistě provedla některá ze soukromých klinik, ale podle mého názoru je lepší začít u obvodního lékaře, informovat ho o všech zdravotních problémech, a od toho se pak odpíchnout dál. Pozn. Pro SLE je charakteristická přítomnost specifických autoprotilátek v krvi - pokud u Vás nejsou přítomny, o SLE se s největší pravděpodobností nejedná.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Lupus | Od: Hana | 29.1.2009 12:57
Dobry den,chtela sem vas prosit o radu. Je mi 20 let a mam podezreni na lupus...Uz cca 2 roky pocituji svedeni kolem konecniku. Je to opravdu mala vyrazka ale strasne obtezuje. Neni ani moc videt. Obcas je to klidnejsi obcas ne. Prosim vas poradte mi. Nemam dobrou lekarku a nemam se na koho obratit. Existuje treba jen nejaka masticka kterou muzu koupit v lekarne? Nebo jak mam postupovat?Predem dekuji za odpoved.
reagovat
re:Lupus | Od: kosatka | 10.7.2009 19:40
No, já myslím,že při podezření na lupus byste měla chodit bud k revmatologovi (pokud jsou priznaky kloubni) nebo ke kožnímu lékaži,který se o vás postará z hlediska té svědivé vyrážky i jinak...Není moc rozumné,mazat vyrážku,která není vyšeřená nablind nějakou mastí.Lupus dovede být i zákeřný a pokud se neléčí,rozleze se na jiné orgány. Pokud tedy nemáte dobrou doktorku,nevymlouvejte se na ni a najděte si jinou,ého -někoho,kdo vám bude naslouchat a bude o vás pečovat. A ke kožnímu jděte - mast z lékárny nemá smysl,může to být infekce, mykosa nebo projev lupusu...
Zdravím.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Pomoci vstřebávat železo mohou i homeopatika
Články: Pomoci vstřebávat železo mohou i homeopatika
Každý desátý Čech má v těle...
Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Články: Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Pacientů léčených...
Víte, co je to šestá nemoc?
Články: Víte, co je to šestá nemoc?
Šestá nemoc je dětské...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Chraňte si své klouby a zůstaňte soběstační
Články: Chraňte si své klouby a zůstaňte soběstační
Pokud vás trápí revmatoidní...
Plané neštovice
Články: Plané neštovice
Varicella neboli plané...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: