Medrol - padání vlasů

Dobrý den, od malička jsem ekzematička a astmatička, v dospělosti se přidal problém padání vlasů (lokální alopecie). Nyní podstupuji kúru Medrol + Equoral, vlasy poněkud začaly na holých místech růst. O kortikoidech jako hormonálních lécích se říká, že stejně nejsou nic platné, neboť např. u ekzému, jakmile přestanu lék aplikovat, problém se okamžitě vrátí. Medrol a Equoral jsou také hormony... je v principu působení nějaký rozdíl, oproti např. kortikoidním mastem? Až kúra skončí a léky přestanu brát, vlasy by mi ideálně neměly znovu vypadt, ale jak se tomu zabrání, tlumí-li hormony jen příznaky? Děkuji moc předem za odpověď A.T.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, bohužel příčina alopecie se většinou nepodaří zjistit , kortikoidy se podávají z důvodu, že se jedná u imunosupresivní lék /tlumí reaktivitu imunity/. Příčinou vypadávávní vlasů může být tvorba protilátek Vašeho imunitiího systému proti vlasovým folikulůma a kortikoidy tvorbu těchto protilátek potlačí. Zda-li po vysazení léčby se vypadávání vlasů zastaví se nedá předem odhadnout. Někdy josu pacienti dlouhodobě bez obítží, spouštěčem recidivy obtíží může být pak stres, jíná infekce, jiné přudružené onemocnění, hormonální změny aj..

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: