Menstruace

Moje dcera(15let) při menstruaci během 2let už podruhé omdlela.Napadlo mě jestli to nemůže být nějaký problém jednou při menstruaci i zvracela.Dcera trpí lehkou anémii(léky momentuálně nebere).Při každé menstruaci je jí zle od žaludku musí si brát i léky.Může to znamenat nějaký problém?

Odpověď odborníka:

Pan Nelo!
Pokud se to stalo jen 2x za 2 roky, tak to jistě nebude nic vážného.
Bohužel nepíšete jestli k omdlení došlo na podkladě silné bolesti, kolísání krevního tlaku nebo větší ztráty krve. To jsou asi nejčastější příčiny kolapsu / omdlévání u mladých dívek v souvislosti s menstruačním cyklem. Právě v jeho průběhu velmi kolísá hladina pohlavních hormonů a odlučování děložní sliznice může být provázeno těmito příznaky. Také zejména díky dospívání mívají dívky sníženou adaptaci na jakýkoli stres - např. vyvolaný bolestí.
Bylo by vhodné zajistit jí během jejích dnů režim bez větší fyzické zátěže, pokud máte doma tlakoměr, tak během dne sledujte krevní tlak. Křeče hladkého svalstva bývají spojeny právě s bolestí, nevolností a event. i kolísáním tlaku. Určitě by jí ulevilo preventivní podání tzv. spasmolytik - léků, které tlumí křeče hladkého svalstva (Algifen, Spasmopan). Pomoci může i doplnění hořčíku a vit. B6. Přestože má jen lehkou anémii, tak každá další ztráta krve její adaptační schopnosti snižuje. Doporučil bych podání přírodních doplňků, jako je např. čerstvá šťáva z kustovnice čínské, která kromě železa obsahuje v přirozené formě velké množství tělu potřebných vitaminů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin a hlavně antioxidantů. Pokud by se potíže nepodařilo touto cestou odstranit, potom doporučuji konzultaci endokrinologa či gynekologa.

MUDr. Petr Kadleček
MUDr. Petr Kadleček

Specializace: Pediatrie
Pracoviště: Ordinace U Pandy

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: