Močový měchýř

.. už několik let se potýkám s problémy okolo močového měchýře... Vše začalo zánětem který byl podle slov nynějšího urologa špatně přeléčen. Od té doby se mi nepravidelně vracely příznaky v podobě častého až neustálého nucení k močení, tlak a nepříjemný pocit v podbřišku, občasné pálení. Po vyhledání jiného urologa jsem podstoupil endoskopické vyšetření, kultivaci moči, krev, prostata atd... vše v pořádku - nová diagnoza byla tedy hyperaktivní močový měchýř. Byl mi naordinován přípravek Betmiga + brusinkové doplňky stravy. Příznaky nikdy úplně nevymizeli, ale postupem času se vše zlepšilo ke stavu kdy se měchýř ozval maximálně jednou za měsíc na pár dní. Nicméně před čtrnácti dny se příznaky začali opět vracet v intenzivnější formě pak na týden téměř odezněli, ale následující týden opět zpět s větší intenzitou. Bolest, tlak, občasné píchnutí v podbřišku, lehké pálení při močení, pocit nevyprázdnění. Vše je doprovázeno nadmutým břichem,suchem v ústech, únavou a pocitem horka/pálení u třísel. Bylo mi řečeno že na vše může mít vliv strava a stres... Jelikož vykonávám poměrně psychicky i fyzicky náročné povolání ve třísměnném provozu nejde se vždy těmto situacím vyhnout. Stravování se snažím dodržovat pravidelné. Předpokládám že v současném stavu nemá smysl vymýšlet kde co a bude nejlepší zajít za urologem. Bojím se akorát toho že mi opět bude řečeno že je vše v pořádku a bez nálezu dostanu prášky.... Pokud by to byl zánět tak antibiotika.... Proto se ptám jestli se dá těmto stavům ještě jinak předcházet kromě základních věcí jako je zvýšená hygiena, doplňky stravy brusinky, vyvarování se prochladnutí, dostatečný příjem tekutin atd... Pokaždé když se tento stav vrátí začínám už být zoufalý kvůli neustále frustraci a pocitu nevyprázdnění/močení o spánku ani nemluvě... Děkuji ....

Odpověď odborníka:

Popisujete chronické obtíže s močovým měchýřem, v oblasti třísel a podbřišku, kdy opakovaně máte negativní nález na vyšetření a někdy se stane, že máte pozitivní kultivaci a přeléčí Vás antibiotiky. Ptáte se, zda existuje možnost předcházet těmto symptomům vedle režimových opatřeních a podpory imunity. Do povědomí našeho zdravotnictví se již delší dobu dostává bio-psycho-sociální pohled, jinak řečeno - psychosomatický. Protože podle dosavadního výzkumu více jak 40% chronických pacientů má obtíže, ale na vyšetřeních je - vše v pořádku. Tito lidé obtíže samozřejmě mají, stejně jako Vy, ale příčinu nelze hledat jen v jejich těle, ale i v jejich životním stylu a prožívaní svého života - tedy v souvislostech.
Na stránkách Společnosti psychosomatické medicíny České lékařské společnosti J.E.P. najdete jejich členy, některé budou i ve Vašem okolí, kteří Vám mohou pomoci najít širší souvislosti Vašeho stonání.
S pozdravem
MUDr. Gabriela Rybářová

MUDr. Gabriela Rybářová
MUDr. Gabriela Rybářová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Interní ambulance Dobřany - RYSTRA INTERNA s.r.o.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: