Nález na krční páteři

Prosím o vysvětlení k nálezu z RTG C páteře: V AP projekci osové postavení C páteře, v bočné projekci blokové kyfotiocké postavení C páteře. Obratlová těla nesnížena, s ostrou konturou, spondylozní a uncoverlebrální artrozní změny s maximem C4-6, drobné ventrolaterální osteofyty a v etáži C5/6 v.s. i dorzální osteofyty. T.č. meziobratlové prostory C páteře nesnížené. V šikmých projekcích C páteře je redukované i.v. foraminum C5/6 vpravo, méně je redukované i.v. foramina C5/6 vlevo a C6/7 bilal.

Odpověď odborníka:

V první větě je popsáno, že Vaše páteř má normální křivku. Dále je uvedeno, že na obratlech, které jsou normálního tvaru, je několik výrůstků, které jsou ale běžné a vznikají buď normálním procesem stárnutí, nebo při zvýšeném namáhání páteře, drobných úrazech atp. Nesnížené meziobratlové prostory, to znamená, že výška meziobratlových plotének je normální. I.v. foraminum (správně má být "foramen") = meziobratlový (intervertebrální) otvor (foramen), kudy po stranách páteře vystupují nervové kořeny. To že je dle popisu redukované, znamená, že je zúžené. Na RTG není vidět ploténky nebo vazy, zúžení tedy může být jen kostními výrůstky nebo změnami na obratlových kloubech. Mezi pátým a šestým krčním obratlem (=C5/6) jsou tyhle změny nejčastější, protože v téhle úrovni je největší rozsah pohybu.
Důležité ale je, jaké máte potíže, protože popis sám nic neznamená. Řada lidí má těžké změny páteře na RTG, ale nemá žádné potíže. Naopak někdy lehké změny kostní nevysvětlí těžké potíže a je potřeba pokračovat v dalším vyšetřování.
Doporučuji vrátit se s popisem k neurologovi nebo praktikovi, který jej objednal.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: