Necitlivost po výzřezu ploténky

Od února mám výhřez na 3 ploténkách bederní páteře (3-5 mm). Absolvovala jsem CT a EMG, rehabilitaci, cvičím. K dotazu - stále nemám citlivost v levé noze - necitlivé lýtko a 3 prsty u nohou. Dříve byla citlivost oslabena po celé noze a kulhala jsem - do určité doby se tedy stav zepšoval, nyní delší dobu beze změny. Co byste mi doporučili vzhledem k době, jakou to trvá, dělat dále? Děkuji

Odpověď odborníka:

Paní Magdo,
je dobře, že se Váš stav zlepšil, určitě na tom máte zásluhu i Vy sama pravidelným cvičením dle instruktáže. Problémy se zády a ploténkami se většinou zlepšují ve skocích, často se stává, že po určitém zlepšení mohou zbývající potíže nějakou dobu přetrvávat v neměnné intenzitě a po určitém intervalu dojde k dalšímu zlepšení.
Nález výhřezů na CT není nijak výrazný, spíše je důležitý výsledek EMG vyšetření vzhledem k necitlivosti nohy, jestli byly nervové kořeny poškozeny nebo ne.
V tuto chvíli bych Vám doporučila pokračovat v rehabilitaci, zejména v domácím cvičení a s odstupem odbornou rehabilitaci zopakovat. Regeneraci nervu a tím i zlepšení citlivosti můžete zkusit podpořit vitamíny skupiny B. Citlivost můžete zkusit stimulovat střídavými koupelemi teplá studená, jemným kartáčováním apod. Samozřejmě jsou nezbytné pravidelné kontroly Vašim neurologem, jejich frekvenci Vám určí dle intenzity potíží. V případě náhlého zhoršení potíží- bolestí, citlivosti nebo jiných problémů- je nutné navštívit neurologa co nejdříve. Pokud by někdy v budoucnu došlo ke zhoršení Vašeho stavu je potřeba se o dalších léčebných možnostech poradit s Vašim neurologem,který Vás nejlépe zná. Přeji pěkný den.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: