Několikaleté bolesti páteře

Dobrý den, vážený pane doktore, je mi 56 let a pracuji již 20let jako doručovatelka a asi posledních 5let mám stupňující se potíže a bolesti páteře, které přecházejí až do dolních končetin. Nyní jsem již půlroku v pracovní neschopnosti a utrpení s páteří se stále zhoršuje. Bolesti jdou i do kyčlí, steh, kolen až do lýtka nejvíce na levé straně. Byla jsem na vyšetření CT a moc vás prosím o vysvětlení mého nálezu: V etáži L4/5 osa páteře vychýlena doprava, počínající spondylotické i spondylarthrotické změny, zřetelnější v pravo. Drobný fragment vakua degener. meziobratlové ploténky v jejich pravé polovině. Diskrétní sublikamentozní vychýlení meziobratlové ploténky mediálně s prominencí do 1,3mm - lumen centrálně šíře do 16mm, kořeny bez impressí z okolí. V etáži L5/S1 osa vychýlena doprava, počínající fenomen vakua degener. meziobratlové ploténky v její levé polovině, poněkud užší levostranné foramen ve srovnání s pravostranným. Nižší meziobratlová štěrbina. Levostranná paramediální protruse meziobratlové ploténky s prominencí do kanálu do 4mm v délce do 10mm, lumen kanálu centrálně v tomto segmentu je kolem 15mm. Předem vám moc děkuji za odpověď Irena.

Odpověď odborníka:

Degenerativní změny v oblasti bederní pateře.Další změny minimální. Změna osy pateře, Mezi 5. bederním a prvním křížovým obratlem zúžení meziobratlového prostoru pro výstup kořenového nervu. Protlačování ploténky rozsahu 4 mm. Průměr kanálu není vydatnějši zúžen. Nález na pateři je nevelký, dle jen CT není určen k operaci, ale potíže se mohou objevit. Po klidové, medikamentosní a rehabilitační péči by se potíže měly zmenšit. Povolání doručovatelky je ale v tomto směru namahavé. Podrobněji vás podle vašeho klinického ńálezu a srovnáním s CT bude informovat váš lékař.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Fibroskopie
Články: Fibroskopie
Je vyšetřovací metoda...
Rakovinu ledvin nejčastěji zaviní kouření. Na dědičnost se moc nevymlouvejte
Kožní onemocnění v těhotenství
Články: Kožní onemocnění v těhotenství
Těhotenstvím podmíněné...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Plísňové onemocnění nehtů – nejen vada na kráse
Články: Plísňové onemocnění nehtů – nejen vada na kráse
Nehty postižené plísněmi...
Otřes mozku
Články: Otřes mozku
Otřes mozku, neboli komoce...
Hormonální antikoncepce jako 100% ochrana před početím? NIKDY!
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x