Neurootologie

Jak probíhá, jak dlouho trvá a co vše se zjistí při vyšetření na neurootologii, diagnoza je centrální vestibulární syndrom - etiologie nejednoznačná. Děkuji

Odpověď odborníka:

Neurootologie je obor zabývající se poruchami rovnováhy. Jelikož se lékaři ORL lékaři zabývali periferním vestibulárním syndromem a neurologové centrální, došlo ke sloučení a vzniku tohoto nového oboru, který řeší tyto dvě hlavní, ale i další příčiny závratí.
Prvotní vyšetření bývá klinické, tzn. vyšetření vaší osoby ve stoji, sedě a leže. Provádění různých zkoušek na provokaci závratí (např. přešlapování na místě se zavřenýma očima a předpaženými pažemi, sledování prstu očima apod.). Předpokládám, že tohle jste již také absovoval na neurologii.
Dále se provádějí zkoušky na provokaci nystagmu (to je rychlý mimovolní pohyb oči provokovaný změnou polohy hlavy nebo těla). Pacient při tom pasivně sedí a lékař nečekaně a rychle mění polohu jeho hlavy a těla do lehu a zpět do sedu. Těmito mechanismy se dá odlišit periferní a centrální typ závratí a také jimi lze léčit některé z periferních typů závratí.
Periferní typ závratě vzniká poškození VIII. sluchověrovnovážného hlavového nervu v jeho průběhu, nejčastěji ve vnitřním uchu. Centrální typ závratí je již poškození mozku v zonách podílejících se na řízení rovnováhy. Terapie farmaky obou syndromů může být podobná, ale příčiny jsou odlišné a jejich rozlišení je důležité pro prognozu a k redukci recidiv. A terapie rehabilitací a výše uvedenými manévry je různá dle příčiny zváratí.
Po tomto základním vyšetření se provádějí přístrojová vyšetření, kterých je několik a trvají již mnohem déle, některé i hodinu. V případě jejich nutnosti na ně budete pravděpodobně objednán po základním klinickém vyš. Součástí bývá i klasické vyšetření sluchu.
Elektronystagmografie. Nystagmus se zaznamenává elektronikcy elektrodami umístěnými vedle očí a provokuje se aplikací studené nebo teplé vody do ucha. nutné je nejprve zjistit, je-li bubínek celistvý. Nelze provádět při protrženém bubínku v minulosti.
Evokované potenciály vyšetřují půběh VIII. nervu od periferie až do centra. Stimulace se provádí zvukem (každé ucho zvlášť) a odpovědi v průběhu sluchového nervu a mozkové kůry se snímají elektrodami na lebce a zaznamenávají elektronicky.
Různé typy posturografů apod. - např. ve stoji se snažíte přenosem váhy na elektronické plošině umístit bod nebo čáru na obrazovce před vámi do středu kruhu.
Doufám, že výčet byl dostačující.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: