Objemná arachnoidální cista zadní jámy lební

Ráda bych se informovala na mého 3 letého syna. Má objemnou arachnoidální cistu zadní jámy lební o velikosti 66x71x38mm a má ji naplněnou tekutinou.Je více levostraně.Ještě má zvetšenou Epifízu s nehomogením signálem. Od narození mu byla zjištěna tato anamnéza: Recesivní dědičná kong.musculární distrofie -delece genu CHKB a Sy Phelan-Mc dermid-delece genu Schank 3-zodpovědný za fenotyp.Mutace dle novo.Prokázáno genetickým vyšetřením Dále se nám v EEG vyskytují epivlny které jsou zatím bez záchvatu.Také jsme sledovaní na kardiologii k vůli novorozenecké šelesti srdíčka tam je vše v pořádku a kontrola až v 5 roku. Od narození máme velké problémy se stravou a niní váží 11kg.Máme mu dávat Nutriny drinky.protifar a sinlack kaši jenomže již to do něho není možné dostat pozná to v jídle i když nemluví.Je ještě nějaký jiný přípravek který podporuje přibírání na váze. Změnilo by se u mého syna něco lepšímu kdybi mu vypustili tu cistu.Bývá hrozně unavený a někdy spí i déle než 4 h přes den.Se zaspáváním problémy nemá. Děkuji za informace.

Odpověď odborníka:

Arachnoidální cysta se většinou řeší neurochirurgicky až když se zvětšuje, tedy ve dvou po sobě následujících vyšetřeních je patrná progrese ve velikosti, nebo pokud působí potíže. Tedy ložiskové změny nebo jiné klinické příznaky. Toto musí rozhodnout neurolog a neurochirurg.
Není ovšem jisté, že únava a spavost jsou na podkladě cysty. Domnívám se, že únava může být způsobena i šelestem na srdci, svalovou dystrofií a nebo nízkou váhou. To, že 3 leté dítě spí 4 hodiny přes den, taky nemusí být nijak alarmující příznak, pokud není spavý celodenně. Nejlépe tedy bude dohodnout se s vaším neurologem a nechat si nález zhodnotit na neurochirurgii.

MUDr. Magdaléna Hlavačková
MUDr. Magdaléna Hlavačková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: neurologická ambulance Uherský Brod

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: