Očkování obecně

V poslední době často cestuji. Má poslední destinace se nachází v jižní Asii, kam je doporučené očkovat se proti určitým nemocem. Zašel jsem si tedy na centrum cestovní medicíny, kde jsme se s paní doktorkou domluvili na očkováním plánu. Dále mi byl nabídnut nový očkovací průkaz, tak jsem si řekl, proč ne. Ale paní doktorka mi do nového očkovacího průkazu zapsala pouze očkování, na které jsem byl očkován ten daný den s komentářem, že žádné další očkování mi už stejně neplatí a není účinné. Což mě docela zarazilo. S mou praktickou paní doktorkou jsem domluven na Tetanovce na příští rok, že to prý po 15 letech stačí, ale velice mě zaráží, že dle sdělení na očkovací klinice, nejsem už proti ničemu chráněn? Neměl bych si zajít na nějaké přeočkování? V původním očkovacím průkazu mám tato očkování: Zarděnky 12. 9. 1989 Záškrt, Tetanus, dávivý kašel 23. 6. 1993 Tetanus 10. 11. 2000 Poliomyelitis 16. 5. 2000 Spalničky 21. 6. 1989 TBC 8. 6. 1998 MXH +10 Takže pokud to dobře chápu, již nejsem chráněn proti žádné z těchto nemocí? Dále se chci zeptat, dle sdělení výše, jsem byl očkován na TBC, ale zaslechl jsem, že vzhledem k přistěhovatelství Ukrajinců se doporučuje přeočkování, protože přenášejí jiné TBC, než to, proti kterému byla původní vakcína. Děkuji, s pozdravem Petr

Odpověď odborníka:

Pane Petře, Váš dotaz je širší, postupně se pokusím odpovědět na jednotlivé podotázky.
V očkovacích centrech bývají nabízeny nové očkovací průkazy pro jejich lepší přehlednost, případně mezinárodní očkovací průkazy pro jejich srozumitelnost v zahraničí nebo pro administrativní povinnost, pokud se provádí očkování proti žluté zimnici. ( pro pobyt v Asii není nutné). Kompletní přepis absolvovaných očkování se provádí obvykle jen na žádost klienta, zejména v případech, kdy to vyžaduje zaměstnavatel v zahraničí nebo u některých forem stáží a studia a je pro to obbvykle nutný výpis očkování ze zdravotní dokumentace, protože v očkovacím průkaze nebývají kompletní data.
Co se týká platnosti očkování, která jste absolvoval, mohu se vyjádřit pouze orientačně. Není mi znám Váš zdravotní stav a věk. Uvádíte, že Váš věk je mezi 21-30 lety. Obecně platí, že cca do 30 let by ochrana proti nemocem, proti kterým jste byl v dětství očkován, měla být s možnými výjimkami funkční, po tomto věku a v situaci, kdy často cestujete, je vhodné některá z těchto očkování posílit. Doporučuji dohodnout se s praktickým lékařem a při přeočkování proti tetanu v roce 2015 nebo kdykoli dříve využít vakcínu, která Vás bude chránit na dalších 10 let nejen proti tetanu, ale i černému kašli, záškrtu a dětské obrně. Pokud jste absolvoval v dětství jen jednu dávku proti spalničkám , také se cestovatelům doporučuje, aby se obrana posílila další dávkou v dospělosti. Očkování proti TBC se v současné době díky dobré epidemiologické situaci v ČR plošně neprovádí, očkován jste jako dítě byl a nedomnívám se, že by bylo vhodné očkování absolvovat znovu, nebude-li pro to nějaký speciální důvod. Přeji hodně zdraví.

MUDr. Hana Ševčíková
MUDr. Hana Ševčíková

Specializace: Vakcinace a cestovní medicína
Pracoviště: Avenier, a.s., Centrum očkování a cestovní medicíny Ostrava - Hornická poliklinika

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: