Oční migréna?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na váš názor. Dnes (7.9.) jsem seděla doma a dívala se na film s titulky v jednu chvíli se mi titulky začaly rozmazávat a ani když jsem oči přivřela tak jsem nic nemohla přečíst. Podívala jsem se na telefon a taky jsem skoro nic nepřečetla, viděla jsem jen malinké stříbrné mžitky díky kterým nešel přečíst text. Už delší dobu pozoruji, že mám problém se čtením na dálku, ale u očního jsem zatím nebyla. Když jsem ale nemohla nic přečíst zblízka začínala jsem se bát, najednou jsem viděla takový pruh, který se zvětšoval a vlnil. Byla to taková mozaiková čára, když jsem oči zavřela tak jsem jí viděla pořád. Nešlo nic udělat, byla jsem hodně vyděšená, v jednu chvíli už jsem oči ani nemohla mít otevřené, protože jsem viděla jen tu vlnitou čáru. Pak to pomalu ustávalo a asi po 30 minutách to zmizelo. Hned jsem se potom podívala na internet a narazila jsem na tzv. oční migrénu... ve všech případech se ale píše, že se potom dostaví velká bolest hlavy, ale tu já neměla. Stalo se mi to dnes poprvé a hodně mě to vyděsilo i když vidím, že nejsem sama. Malý problém je to, že jsem v Anglii a ne doma, nevím jak by se tu na mě dívali, kdybych přišla s něčím takovým. Mělo by vůbec cenu chodit s tím k lékaři? Je mi 19 let a už včera když jsem sledovala film na počítači a vedle bylo okno tak jsem v tom okně viděla takový stříbrný odlesky, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, dnes ráno bylo vše ok. Krátce po obědě se to ale objevilo a jak rychle se to objevilo tak to taky zmizelo... Je to normální nebo mám nakonec k nějakému lékaři zajít? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý den,bolest hlavy je u očních migren obvyklá, ale neznamená, že musí být. Spousta lidí má jen zrakové projevy.Myslím, že jste si všimla ještě jedné věci, která ale nemá žádnou souvislost s migrenou, a to je sklivcový zákalem (popisujete jej u konce dotazu). Migrenu je třeba řešit když je frekvence epizod vysoká. Ojedinělý výskyt není akutní. Vyvolávací příčinou může být dehydratace, stres,nejkorigovaná dioptrická vada a další. Někdy se ale žádná příčina nenajde.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Specializace: Oční lékařství
Pracoviště: OFTEX oční klinika Pardubice a oční centrum Hradec Králové

 
Líbí se vám odpověď?
+13 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
oční migréna | Od: Hana | 15.9.2015 19:53
Oční migrénu mám už několik roků. Poprvé jsem z toho měla taky šok, ani oční lékařka ji nezjistila, poslala mě na neurologii a na EEG zjistili oční migrénu. Bolesti hlavy nemám vůbec, odezní to za půl hodiny, už to poznám a vím, že nesmím sednout za volant. Stává se mi to třeba třikrát do roka, většinou z únavy.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: