Opakované záněty močových cest

Chtěla bych Vás poprosit o radu. Již třetím rokem trpím záněty močového měchýře, které se mi vracejí pravidelně několikrát do roka (cca 2-3x). Naposled jsem prodělala zánět v prosinci 2015, kdy mi byla zjištěna bílkovina v moči a byla jsem 10 dní léčena antibiotiky Nitrofurantoin. Začátkem dubna letošního roku jsem dostala zánět znovu, kdy jsem měla ostré pálení a píchání při močení a bolesti v podbříšku. Po vyšetření moči jsem měla velmi četné leuko, bez příměsi krve a ultrazvuk bez nálezu. Dostala jsem na 7 dní antibiotika Ciplox 500mg a na další 3 dny Ciplox 250mg + svalovou injekci od bolesti. Po dobrání mi bylo řečeno, že kontrola není nutná. Dále jsem byla poslána na gynekologii, kde mi udělali testy na chlamidie, mykoplasmata, ureaplasmata z cervixu a uretry a vše jsem měla negativní. Avšak mě to do teď stále nepřešlo a na kontrole moči u obvodního lékaře mám stále bílkovinu v moči. Mám již několik let stálého přítele, užívám antikoncepci Evru a menstruaci mám pravidelnou. Už jsem opravdu zoufalá a už nevím kde hledat pomoc nebo příčinu opakovaných zánětů. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Romano
Vzhledem k chronickým obtížím, které udáváte, by bylo velmi vhodné došetření na urologii, pokud jste tam nebyla. Většinou kromě ultrazvuku se někdy přistupuje k cystoskopii, která může odhalit různé abnormality v močovém systému, které mohou být zdrojem opakovaných zánětů.
Je nutné dodržovat velmi pravidelný pitný režim, pravidelně chodit močit (zejména po pohlavním styku).Doporučuje se také dlouhodobá medikace brusinkami, někdy je nabízen i bakteriální lyzát Urovaxom, který zlepšuje obranyschopnost sliznic moč. měchýře, z bylinných přípravků lze zmínit tinkturu z lichořeřišnice
Jako poslední možnost je poté dlouhodobá léčba velmi nízkými dávkami antibiotik.
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: