Operace kolene

Dobrý den, moje přítelkyně podstoupila artroskopii kolene, kdy jí byl odebrán kus menisku. Po operaci bylo koleno dlouho hodně oteklé a bolelo, což jsem bral jako normální pooperační stav. Zhruba po 14 dnech už byl otok menší a koleno začala pozvolna zatěžovat, ale stále bolelo. Měsíc od operace nemůže koleno zatížit déle než pár desítek minut denně, protože moc bolí až bodá uvnitř. Při doteku také bolí. Během kotroly u ortopeda bylo řečeno, že se jí dělá v koleni voda. Zaráží mě, že ortoped neudělal ani RTG, i když podotknul, že operatér udělal vstupy pro nástroje jinde než by měly být a že koleno nevypadá dobře. Zároveň nechápu, proč nechal vodu v koleni bez toho, aniž by ji odstranil. Dnes je tedy přítelkyně po operaci, která jí měla zbavit bolesti a namísto toho nemůže prakticky chodit. Zajímalo by mě, jak má probíhat obvyklý pooperační stav a kontroly u lékaře? Je normální, aby po operaci nedělal lékař RTG? Jak dlouho může být koleno po operaci oteklé? Děkuji za odpovědi.

Odpověď odborníka:

Rtg po operaci menisku se opravdu neprovádí, protože vrcholem diagtnostiky měkkých tkání kolena je právě artroskopie. Pokud byl snímek předtím proveden, což jistě byl. Je třeba vědět, že většinou se u nálezu poraněného menisku nejedná jen o poranění menisku ale většinou i dalších t.zv. měkkých tkání a ty mohou reagovat zánětlivými změnami kloubní výstelky a tedy výpotkem. Ne vždy je na místě výpotek punktovat, každá punkce je spojena s nebezpečím infekce. Pokud je výpotek nevelký počká se na jeho vstřebání. Každopádně by měla pacientka konsultovat svého ortopeda, event. operatéra , určitě absolvoívat rehabilitaci, protože většinou oslabený 4 hlavý sval stehna je příčinou další traumatisace kolena a tím vzniku výpotku. Pevné svaly kloub udrží a brání přehnanému zatěžování kloubní výstelky.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Člověk, který prodělal žloutenku, (ne)může darovat krev
Články: Člověk, který prodělal žloutenku, (ne)může darovat krev
Daruj krev, daruješ život...
Záněty močových cest: zadáno pro ženy
Články: Záněty močových cest: zadáno pro ženy
Zánět močových cest je...
Bylinné čaje zklidní váš spánek
Články: Bylinné čaje zklidní váš spánek
Chcete spát zdravěji...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Střeva
Články: Střeva
Starověký lékař Galén...
Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Články: Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Pacientů léčených...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x