Osteoporoza

Mám křeče chodidel při užívání léku na osteoporozu Bonviva. Můj dotaz je: Mimo tohoto léku užívám také přípravek Caltrate a Merilin. Příjem vápníku tedy denně mám. Chci se zeptat co je příčinou křečí. Myslíte, že i přes užíváaní výše jmenovaných přípravků by u mne mohlo jít o nedostatek vápníku? Mimo těchto přípravků můj jídelníček je bohatý na vápník. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Pozor na přílišné dodávání vápníku, obsahuje ho jak Caltrate, tak Merilin, navíc ho hojně dodáváte v potravě. Léčb těmito preparáty může být správná, zasluhuje však kontroly lékařem, vyš. klinické,. moče ,krve. Dle toho pak upravovat dávkování. pokud se jedná o dlouhodobé užívání, úk lze odhalit případnou nedostatečnou léčbu až kontrolní denzitometrií, pak případně změnit léky, předpokládám. že tak to děláte. Pokud Vám Váš specialista potvrdí, že dle výše uvedených kritérií je vše v pořádku, tak pak doporučuji vyšetření vašim lékařem( případně internistou dle jeho zvážení) pro odhalení případných jiných příčin křečí. Pokud i toto bude v pořádku, tak nejčastější příčina bývá ve svalové dysbalanci za přítomnosti funkčních kloubních poruch, což je třeba řešit za pomoci fyzioterapeuta a dle jeho doporučení i cíleně cvičit.
Opkuji, přes uvedenou léčbu se o nedostatek vápníku jednat může.

MUDr. Jiří Marek
MUDr. Jiří Marek

Specializace: Fyzioterapie
Pracoviště: Soukromá ambulance Praha, Brno - Klinika Naprapathy

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: