Pálení v močových cestách a očích

Nejprve jsem prodělal střevní infekci. Na tu mi lékař nasadil střevní antibiotikum Normix a kvasinky Enterol. Střeva se uklidnila, bohužel pátý den jsem onemocněl na močové cesty. Časté močení, pálení po močení. Ústí močové trubice je zarudlé. Po dalším měsící přibylo pálení v očích, zarudlé oči, prokrvené žilkama, bolest i za očima. Stěry z močové trubice aerobní kultivace, kvasinky, neisseria gono, uregenit. mykoplazmata, chlamydie - megativní. Potíže trvají již tři měsíce a nelepší se. Nikdo neví, čím by to mohlo být. Že by kvasinka enterol měla tyto vedlejší účinky? Už ji ale dávno neberu. Nebo snad nějaké viry? Když to nejsou bakterie? Nebo snad prvok?

Odpověď odborníka:

Mohlo by se jednat o takzvaný Reiterův syndrom - revmatické onemocnění, které se typicky vyskytuje u mladých mužů a způsob jeho vzniku není zcela jasný. Reiterův syndrom obvykle vzniká s určitým odstupem po infekčním průjmovém onemocnění, nebo infekčním onemocnění močové trubice, nejčastěji chlamydiovém (výsledky ale mohou být negativní). Klasické projevy jsou trojicí obtíží – zánět kloubů, zánět močové trubice a zánět spojivek. Léčba zahrnuje protizánětlivé léky na bolesti kloubů, případně kortikoidy, na zánět spojivek oční kapky. Pokud jsou pozitivní nálezy na infekci, která Reiterův syndrom vyvolala, je nutné přeléčit antibiotiky. I samovolně obtíže časem samy ustoupí.

MUDr. Jana Moravcová
MUDr. Jana Moravcová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí v nemocnici Na Bulovce

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: