Parenterální výživa

Dobrý den pane doktore. Můj příběh by vydal na knihu, tak se budu snažit být stručný. V r. 2005 jsem měl akutní pankreatitidu. Poté následovala konzervativní léčba a 10 intervencí do zažívacího traktu. Kupodivu mám tenké střevo celé bohužel samý srůst čímž velice trpím. Jedna z operací byla tzv. GEA pro markantní zúžení duodena. Jsem 6 let na TPN (z důvodů píštěle na levém ohbí střeva, kam mj. strava nepřijde neboť mám ileo stigno anastomozu (a občas se mi přihodí (zejména v noci), že mě vzbudí dávivý kašel způsobený návratem žaludeč. obsahu do úst a náhlé nechtěné vdechnutí. Prosím Vás pěkně, může na tento fakt mít vliv intenzita rychlosti aplikace výživy? Doma mi tvrdí že to mám puštěné rychle, já tvrdím dle zkušeností letitých, že to na to vliv nemá. Kde je prosím pravda. Děkuji za odpověď, jinak nebude doma klid. M.N.

Odpověď odborníka:

Vážený pane Mirku, rychlost aplikace umělé výživy nitrožilní infuzí neovlivňuje vyprazdňování žaludečního obsahu jedním či druhým směrem. Pravděpodobnou příčinou Vašich obtíží jsou zmíněné srůsty a zúžení tenkého střeva, v kombinaci s působením zemské přitažlivosti. Doporučuji Vám dodržovat tzv. antirefluxní režim, včetně zvýšené polohy hlavy a hrudníku při spánku, případně užívání tzv. prokinetik (léčivých přípravků usměrňujících pohyb zažívací trubice správným směrem) před usnutím. S pozdravem, Milan Hrubý.

MUDr. Milan Hrubý
MUDr. Milan Hrubý

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2, IV. Interní klinika, Ambulance nutriční podpory

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Pivem proti osteoporóze
Články: Pivem proti osteoporóze
Známe ho všichni a téměř...
Nespecifické střevní záněty: co jíst a čemu se vyhnout
Mononukleóza
Články: Mononukleóza
Mononukleóza je infekční...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Jaký vliv má alkohol na krevní cukr? Odpovídá MUDr. Jana Urbanová
Histologie
Články: Histologie
K čemu slouží histologické...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x