Po operaci páteře

Je mi 55 let. měla jsem na páteři nález CT: ventrolistéza L5/S1 II.stupně s oboustranou spondylolýzou oblouku, výrazná stenóza páteřního kanálu. jsem 1,5 měsíce po operaci : repozice a stabilizace L5/S1. chodím od operace bez opory, bolesti jsou odstraněny. chci se ale zeptat, jak moc mohu zkoušet sedět, jak dlouhou dobu, jak často. zda je pro mne vhodné cestovat autem, zda sedadlo spíše nechat ve vzpřímené poloze nebo spíše položit. od kdy by bylo vhodné začít s rehabilitací. od ošetřujícího lékaře jsem v tomto směru, bohužel, moc info nedostala. děkuji za Váš názor. Tína

Odpověď odborníka:

Myslím, že tyto informace ještě dostanete.Obecně lze doporučit rehabilitace po 6 až 8 týdnech od operace, kdy je cílem zpevnit svalstvo podporující páteř.
Stran sezení se názory různí, nicméně sedět možné je, snad zpočátku (tj. do rehabilitací) je lepší omezit dobu "jednoho" sezení na ca 1/2 - 3/4 hodiny a ideálně v rovném posazu typu žáček v první třídě.
Přesuny autem v sedě již po šesti týdnech možné jsou, ideálně s bederní opěrkou (nebo polštářkem za zády). Detaily běžného zatížení Vám zodpoví rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut.
S lehčími sporty se doporučuje počkat alespoň 1/2 roku, kontaktní sporty raději až po roce od operace. Limity jsou kvůli kostnímu zhojení fixované páteře, které výrazněji urychlit nejde. Vaše dotazy Vám jistě zodpoví na pracovišti, kde jste byla operována.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Jsem po operaci páteře dva roky.... | Od: Danuše Brázdová | 29.5.2015 12:13
Mám vlastní zkušenost po operaci páteře (4 šrouby). Doktor mi ohledně jízdy autem neřekl nic. Rehabilitační pracovnice mi doporučila jízdu vleže. První rok jsem se jízdě autem vyhýbala, nebo skutečně ležela na zadním sedadle. Nyní se chystáme s manželem na cestu cca 200 km a stále hledám někde nějaké doporučení, co si dát pod sebe a za sebe, abych páteř co nejvíce chránila před nevyhnutelnými nárazy. Poradí mi někdo ??? Za každou radu budu vděčná.
reagovat
re:Jsem po operaci páteře dva roky.... | Od: uLékaře.cz | 1.6.2015 11:51
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Avšak aby Vám lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás, abyste dotaz
zkopíroval a vložil jej přímo do poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz/poradna-
rozcestnik.
V poradně se Vám bude lékař věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše bude v pořádku.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: