Pocity, ze delam stale neco spatne

Vážená paní doktorko, předem se omlouvám, pokud položeny dotaz nespada do vaší kategorie, ale nevěděla jsem jiste, kam ho zařadit. Mým problémem je, ze i kdyz jsem vse udělala jak jsem měla a i nadmíru, stále se obviňují, ze jseneco udělala špatně, neco rozbila, pokazila ci ztratila. Je to tak silně, ze kdyz začne někdo neco hledat, nebo se tváří divné, hned si myslim, ze je to ma vína, ze jsem neco udělala. Můj zivot to obtěžuje v obrovské míře, jsem stalebpid velkým stresem :( v noci se pravidelně Budim a bdim tak 4-5 hodin. Ráno jsem unavená a cítím opět pocit viny. Je neco, co by mi pomohlo na tyto stavy? Jak mam začít být na sebe hrdá, ze neco dělám dobreva ne se jen obviňovat, ze urcite neco jsem udělala zle. Předem dekuji za vas čas i odpověď. S pozdravem Tereza

Odpověď odborníka:

Milá Terezko, už to , jak jste popsala svoje pocity a vnímání okolí, svědčí tom, že jste vzácný člověk. Jste velmi empatická a silně se Vás dotýká věškeré dění okolo, máte v sobě pravděpodobně také potenciál ostatním pomáhat. Můžete to přijmout jako schopnosti, které Vám mají něco přenést a ne brát. Je to cesta, kterou začínáte procházet, abyste našla sama sebe a není to snadné. Soustřeďte se na přítomnost, zahoďte obviňování (a to doslova) není k ničemu.
Jste empatická a citlivá, udělejte si ochrannou "bublinu" a nedovolte, aby situace, které nemůžete ovlivnit, Vás zraňovaly.Je to otázka vůle a rozhodnutí nenechat si okolím ubližovat.
Zcele jistě by bylo potřeba si o všem více popovídat. Je možné využít nějakou formu psychoterapie. A pokud by se Vám zdálo, že už svůj stav nemůžete unést, obraťte se na psychiatra. Psychofarmaka Vám mohou pomoci najít tu počáteční sílu, abyste potom už vše mohla zvládat sama.
Přeji hodně štěstí!

PaedDr. Karla Hrabčíková
PaedDr. Karla Hrabčíková

Specializace: Psychologie
Pracoviště: ABBIA clinic, Brno

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: