Poraněná slezina stp. splenektomie

Dobrý den , mám po operaci- odebrali mi slezinu. ( po úrazu) Když se zeptám na nějaké informace svého ošetřujícího lékaře odpoví mi , že to chce všechno čas. a proto bych se chtěla zeptat zda můžu požádat o lázně? Někteří mi říkají, že bych mohla dostat částečný invalidní důchod. Myslíte že je to možné? Po operaci mám 3 měsíce. Nevím kde bych mohla získat nějaké informace tak jsem zvolila tuhle cestu. Děkuji

Odpověď odborníka:

Vážená Zdeňko, co se týká lázní, vyřízení je hlavně na Vašem praktickém lékaři. Ten vystaví žádost, ale mělo by být doporučení od chirurga - při kontrole by v lékařské zprávě měla být formulka - např. Z chirurgického hlediska, jako prevenci možných komplikací po splenektomii, doporučuji lázně...apod.
Jinak slezina je v prvé řadě orgán krvetvorný. V dospělosti ztrácí svou původní funkci a stává se orgánem kde vznikají protilátky, dochází k odbourání poškozených či starých krevních elementů a probíhá rozpoznávání a boj s rozličnými infekcemi. Každý pacient s porušenou či zaniklou funkcí sleziny by měl být upozorněn na celoživotně trvající riziko závažně probíhajících infekcí. Proto je třeba klást zvláštní důraz na prevenci poranění (jakékoli poranění ihned dezinfikovat, případně nechat odborně ošetřit – zvláště při rozvoji známek zánětu). Jako rizikové je třeba hodnotit i jakékoli pokousání či poškrábání zvířaty, především psovitými a kočkovitými šelmami. Expozice potenciálně infekčnímu biologickému materiálu může být riziková (např. těsný kontakt s domácími zvířaty apod.). Je třeba vyhýbat se kontaktu s evidentně nemocnými lidmi (včetně nemocných se známkami respirační infekce v období chřipkové epidemie) Dispenzarizující lékař (infektolog) zajišťuje aplikaci očkování proti pneumokokům, meningokokům a hemofilům. Měl by pacientovi rovněž doporučit každoroční očkování proti chřipce a rovněž očkování proti dalším infekcím, v souladu s doporučenými postupy České vakcinologické společnosti (u dospělých osob jde o náhradu očkování proti samotnému tetanu kombinovanou vakcínou proti tetanu a černému kašli, doporučení očkovat vnímavé osoby proti varicele, doporučení očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě atd.); tato očkování však již budou zajišťovat praktičtí lékaři nebo vakcinační centra. Toliko alespoň pár informací. Hezký den.

MUDr. Marta Ručková
MUDr. Marta Ručková

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Nemocnice Milosrdných bratří Brno

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: