Poranění kolene

Dobrý den, cca před 3 týdny jsem si poranila koleno při lyžování - protažení kolene dozadu bez boční rotace a slyšitelné prasknutí na vnější boční straně kolene (ne napovrchu spíše vevnitř), poté koleno nestabilní s tendencí vymknutí dovnitř, vyšetření pouze prohmatem a naordinována ortéza, koleno bez vetší bolesti, pohyblivé, pouze nelze i po 3 týdnech zcela protáhnout, otok spíše menší, s ortézou chodím, ale při nevhodném pohybu (dopředu neodhadnu jelikož není žádný varovný signál) se koleno vypruží do vnější strany což způsobí bolest na boční až zadní straně kolene pocitově spíš uvnitř, nemám pocit stability. Domníváte se, že vzhledem k tomu, že nebyl velký otok ani podlitiny a koleno pohyblivé, ale nestabilní, došlo pouze k natažení či natržení vnějšího bočního vazu ne úplnému porušení některého z vazů. Co může pak ale značit prasknutí v koleni? Nemělo by být vzhledem k prasknutí v koleni provedeno další vyšetření, např. magnetická rezonance, pan doktor nic takového nedoporučil, ale co mi prasklo v koleni mi nebyl schopen objasnit. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Podle vašeho popisu by se opravdu mohlo jednat o přerušení zevního bočního vazu kolena. Boční vaz má těsnou návaznost i na zevní meniskus a možnost i jeho porušení je třeba vzít v úvahu. Je třeba vědět, že naprostá většina těchto poranění se léčí zklidněním a klidem kolena a to až na dobu 5-6 týdnů s následnou rehabilitaci. Teprve poté, pokud by se jednalo o možnost poranění dalších měkkých tkání, by se měla zvažovat další zobrazovací metoda, od sonografie až po magnetickou rezonanci. Odpovědně jistě posoudí váš ortoped. Rehabilitace po znehybnění, pohybová a fyzikální léčba je na místě.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Šest tipů, jak udržte játra v kondici
Články: Šest tipů, jak udržte játra v kondici
Játra jsou nepostradatelnou...
Z čekání na miminko se mohou rozvinout deprese
Články: Z čekání na miminko se mohou rozvinout deprese
Pro každý pár, který touží...
Vánoční hody pro zdravá játra
Články: Vánoční hody pro zdravá játra
Můj kamarád (nikoli žertem...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Mužský orgasmus
Články: Mužský orgasmus
Mužskému orgasmu předchází...
Chronicky nemocní jsou více ohroženi epidemií chřipky
Články: Chronicky nemocní jsou více ohroženi epidemií chřipky
Pro pacienty s chronickou...
Energetické drinky a alkohol: časovaná bomba
Články: Energetické drinky a alkohol: časovaná bomba
Bdělý a opilý zároveň...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x